მასწავლებელი:
ლულა ხვიჩავა
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
საგანი: რუსული ენა
|
კლასი: VIII
|
||||||||||||||||||||||||||||||
თემა: ,,Друзья Пушкина“
|
დრო: ...45...... წუთი.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი:
(მოსწავლეთა რაოდენობა კლასში და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეების საჭიროებები, ასეთების არსებობის შემთხვევაში)
10
, სსსმ მოსწავლეები არა გვყავს
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლემ შეძლოს წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა
სახის ინფორმაციული ტექსტი.ტექსტის შინაარსობრივ ნაწილებად დაყოფა, ტექსტში ფაქტობრივი ინფორმაციების პოვნა , მოვლენათა თანმიმდევრობისა და მთავარი გმირების ამოცნობა , მათი დახასიათება. საკუთარი
აზრის გამოთქმა, .მოსწავლემ შეძლოს
მისთვის ნაცნობ თემაზე ლაპარაკი.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს,აღწერს რეალურ მოვლენებს.მოიძიებს დამატებით ინფორმაციას ი.ს.ტ.–ს გამოყენებით.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
(რომელ შედეგზე/ინდიკატორებზე მიმდინარეობს მუშაობა)
მიმართულება --კითხვა
უცხ. VIII ს.IV.6. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს
და გაიგოს სხვადასხვა სახის ინფორმაციული ტექსტი.
ამოიცნობს მთავარ თემას;
ამოიცნობს ფაქტობრივ ინფორმაციას;
გამოაქვს დასკვნა.
მიმართულება - ლაპარაკი
უცხ. VIII ს.IV.18. მოსწავლეს შეუძლია მისთვის ნაცნობ თემებზე ლაპარაკი.
გამოთქვამს ვარაუდს შინაარსის მიხედვით;
მკაფიოდ
და გასაგებად აყალიბებს აზრს.
მიმართულება-- კულტურათა დიალოგი
უცხ. VIII ს.IV.21. მოსწავლე იცნობს სამიზნე ქვეყნის /ქვეყნების კულტურის
რეალიებს.
ცნობს ხელოვნებისა და არქიტექტურის ნიმუშებს; ისტორიულ პირებსა და გამოჩენილ ადამიანებს
, ასახელებს მათი მოღვაწეობის სფეროს ,ეპოქას.
უცხ.ს.IV.29.
მოსწავლეს შეუძლია თანამშრომლობა თანაკლასელებთან, ,მასწავლებელთან, მეწყვილესთან
შედეგების გაუმჯობესების მიზნით.
მოქმედებს გუნდის წევრებთან შეთანხმებულად,
მსჯელობს თანაგუნდელებთან, ( პრობლემის გადასაჭრელად, ფუნქციების გასანაწილებლად)
, ისმენს სხვების მოსაზრებებს, გამოთქვამს საკუთარს, უთანხმოებისას ცდილობს შეთანხმების
მიღწევას, ცდილობს თავისი წვლილი შეიტანოს
საერთო საქმეში.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები:
(რას უნდა ფლობდეს მოსწავლე, რომ ახალი მასალის ათვისება შეძლოს)
მოსწავლეებს აქვთ გარკვეული ენობრივ-გრამატიკული
ცოდნა; ტექსტთან მუშაობის გამოცდილება, ფლობენ
ინფორმაციას პუშკინის ბიოგრაფიაზე. იციან კომპიუტერთან მუშაობა და
პრეზენტაციების გაკეთება.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
შეფასება და თვითშეფასება:
(როგორ გაზომავს მასწავლებელი, გავიდა თუ არა შედეგზე
შეფასების რომელ ტიპსა და მეთოდს გამოიყენებს? რა კრიტერიუმებით მოახდენს შეფასებას?)
გამოვიყენებ
განმსაზღვრელ და განმავითარებელ
შეფასებას.
შეფასების
კრიტერიუმები თან ერთვის.
მოსწავლეთა
თვითშეფასება / გამოხატავენ ემოციებს და დაასაბუთებენ /
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო მასალა და რესურსები:
(ტექსტი, თვალსაჩინოება, მულტიმედია, ინტერნეტ-რესურსი და სხვ.):
სახელმძღვანელო,
ტექსტი, კომპიუტერი, პროექტორი, პრეზენტაცია Flash card დაფა, მარკერი, ფლივჩატები, აქტივობის ბარათები,
სტიკერები.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
აქტივობა№1 (სახელწოდება; ხანგრძლივობა, ორგანიზების ფორმა):
გაკვეთილის თემის, მიზნისა და
შეფასების რუბრიკის გაცნობა. ---- 3 წუთი
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა იციან თუ რის მიხედვით
შეფასდებიან.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს
გაკვეთილის თემას, მიზანსა და შეფასების რუბრიკას, რომელიც წინასწარ გამოკრულია
დაფაზე. ასევე გაკვეთილისთვის
შერჩეულ ეპიგრაფს.
Эпиграф урока
Куда бы нас ни
бросила судьбина
И счастие куда б ни повело, Все те же мы: нам целый мир — чужбина; Отечество нам Царское Село.
აქტივობა№2 ასოციაციური
რუკა
---6 წუთი
მასწავლებელი
ფლივჩატზე წინასწარ გამზადებულ რესურსს აკრავს დაფაზე და მოსწავლეები აკრავენ ასოციაციურ
რუკას
Какие ассоциации у вас вызывает
слово “дружба”
Любовь
Привязанность
Уважение
Близость
Общность интересов
Взаимопонимание
Взаимопомощь
Внимание
Забота друг о друге
Доброжелательное
отношение друг к другу
·
Что такое дружба?
·
Зачем человеку
друзья?
·
Как могут
проявляться дружеские
чувства?
А такое
определение дружбы мы можем увидеть в словаре Ожегова Сергея Ивановича
Сегодня мы с вами познакомимся с
лицейскими годами А.С.Пушкина, с его друзьями . Попытаемся понять, какое место в жизни
А.С.Пушкина занимал Лицей, чем была для поэта дружба
პრეზენტაცია თემაზე: Лицейские друзья Пушкина
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები დაინტერესდებიან იმ
თემით, რომელზეც უნდა ვისაუბროთ გაკვეთილზე.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოტივაციის ამაღლების მიზნით
მოსწავლეებს უჩვენებს პრეზენტაციას პლეშბარათების დახმარებით.
აქტივობა
№3
სავარაუდო ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობა . ----- 4 წუთი
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები გაიმდიდრებენ ლექსიკას
და გაუადვილდებათ ტექსტის გაგება.
აქტივობა
№4
ტექსტზე მუშაობა ( კითხვა )
13 წუთი
აქტივობის მიზანი:
დახვეწენ კითხვის ტექნიკას. უპასუხებენ მასწავლებლის
მიერ დასმულ შეკითხვებს.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს, მასწავლებელი კითხვების საშუალებით
ამოწმებს თუ რამდენად კარგად გაიგეს მოსწავლეებმა ტექსტი.
კითხვები: 1.Какое учебное заведение закончили А С Пушкин и
его друзья ?
2.Где провели большую
часть жизни Иван Пущин и Вильгельм Кюхельбекер ?
3.Как прозвали друг друга
лицеисты ?
4.Что случилось в
Санкт-Петербурге в декабре 1825 года?
5.Что писал в одном из
писем Иван Пущин о дуэли Пушкина ?
6.Кто из друзей Пушкина
стал его секундантом ?
7.Какой напиток решили
выпить друзья-лицеисты ?
8.Как поступили Пушкин,
Пущин и Малиновский?
აქტივობა№ 5
ჯგუფური მუშაობა 12 წუთი
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეები ამოკრეფენ ტექსტში ფაქტობრივ ინფორმაციებს , დაახასიათებენ მთავარ გმირებს , გამოთქვამენ საკუთარ აზრს.
აქტივობის აღწერა:
კლასს დავყოფ 2 ჯგუფად. თითოეულ ჯგუფს მივცემ დავალებას სახელმძღვანელოდან - ამოკრიფონ ინფორმაცია ორ-ორ მეგობარზე , დაახასიათონ ისინი.
აღწერონ მეგობრების დამოკიდებულება პოეტისადმი. გამოყონ ის მომენტები სადაც ნათლად ჩანს მათი ურთიერთდახმარება, რაც მეგობრობის აუცილებელი პირობაა. მოახდინონ პრეზენტაციები.
აქტივობა№ 6 მეგობრობის ხე ---
3 წუთი
აქტივობის მიზანი: სწორად განსაზღვრონ მეგობრობისათვის
აუცილებელი თვისებები.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები შეარჩევენ და განათავსებენ „მეგობრობის ხეზე“. ფერად ფოთლებზე დაწერილ
მეგობრობისათვის აუცილებელ თვისებებს.
აქტივობა№ 7 ---
2 წუთი
მოსწავლეთა თვითშეფასება.
ფლივჩატზე დახატულ ვაგონებზე არის
წარწერები: На уроке я был активным Хорошо справился с заданиями Сумел высказать свое мнение Недоволен с
собой
მოსწავლეები აკრავენ სტიკერებს იმ
ვაგონზე, სადაც მოიაზრებენ საკუთარ თავს.
აქტივობა #8 - შეფასება და დავალების მიცემა. – 2 წთ.
აქტივობის მიზანი: ნასწავლი
მასალის განმტკიცება. განმავითარებელი შეფასების მიცემა.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს
საშინაო დავალებას ნასწავლი მასალის განსამტკიცებლად. აკადემიური მოსწრების
გაუმჯობესების მიზნით აძლევს მოსწავლეებს განმავითარებელ შეფასებას, კონკრეტულ მითითებებს
თუ რა გზით წავიდნენ სასურველი შედეგის მისაღწევად.
მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს
კროსვორდს ამოსახსნელად.
Решите кроссворд
შეფასების
სქემა
|
5
|
||||||||||||||||||||||||||||||
10
|
6
|
|||||||||||||||||||||||||||||
9
|
2
|
|||||||||||||||||||||||||||||
4
|
||||||||||||||||||||||||||||||
7
|
||||||||||||||||||||||||||||||
3
|
||||||||||||||||||||||||||||||
8
|
||||||||||||||||||||||||||||||
1
|
||||||||||||||||||||||||||||||
5
|
||||||||||||||||
10
|
к
|
а
|
з
|
а
|
к
|
6
|
||||||||||
ю
|
д
|
|||||||||||||||
9
|
х
|
а
|
2
|
|||||||||||||
4
|
м
|
а
|
л
|
и
|
н
|
о
|
в
|
с
|
к
|
и
|
й
|
|||||
е
|
я
|
з
|
ю
|
|||||||||||||
д
|
а
|
х
|
||||||||||||||
в
|
с
|
е
|
||||||||||||||
е
|
л
|
|||||||||||||||
д
|
ь
|
|||||||||||||||
ь
|
7
|
д
|
р
|
у
|
ж
|
б
|
а
|
|||||||||
е
|
3
|
|||||||||||||||
к
|
ж
|
8
|
||||||||||||||
е
|
а
|
п
|
||||||||||||||
1
|
ф
|
р
|
а
|
н
|
ц
|
у
|
з
|
|||||||||
н
|
щ
|
|||||||||||||||
о
|
и
|
|||||||||||||||
н
|
გაკვეთილის თემა : „ Четыре желания „ по К. Д .Ушинскому გაკვეთილის მიზანი : მოსმენა //ლაპარაკი //კითხვა//წერა მოსწავლეთათვის კ.დ.უშინსკის მოთხრობის „ოთხი სურვილი „ გაცნობა, მათი ლექსიკური მარაგის გამდიდრება,სურათის აღწერისა და აუდირების ,კითხვისა და წერის უნარების განვითარება,ზმნის „кататься“ აქტიური გაგება წოდებითი ბრუნვის მხოლობითი და მრავლობითი რიცხვის არსებით სახელებთან მიმართებაში. II უცხ.დაწყ.( II) I მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული თემატიკის შემცველი მცირე ზომის ტექსტების გაგება II უცხ.დაწყ.( II) 2 მოსწავლემ უნდა შეძლოს სიტყვების ,წინადადებებისა და ტექსტების გარკვევით და შესაბამისი ინტონაციისა თუ მახვილების დაცვით წარმოთქმა. II უცხ.დაწყ.( II) 3 მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრულ თემატიკაზე მარტივი ენით ინტერაქცია და რამდენიმე წინადადებიანი მონოლოგის წარმოთქმა Тема урока: Чтение рассказа К.Д.Ушинского «Четыре желания». II უცხ.დაწყ.( II) 4 მოსწავლემ უნდა შეძლოს ზეპირი მეტყველების სტრატეგიების გამოყენება მიზნის შესაბამისად. II უცხ.დაწყ.( II) 5 მოსწავლემ უნდა შეძლოს გაწაფულად კითხვა. II უცხ.დაწყ.( II) 8 მოსწავლემ უნდა შეძლოს წერითი მეტყველების სტრატეგიების გამოყენება მიზნის შესაბამისად. ინდიკატორები: II უცხ.დაწყ.( II) I --მოსწავლე ამოიცნობს თემას ( პერსონაჟებს,თანამოსაუბრეებს,,მოვლენებს და სხვა ) მოსმენისას ; ამოკრებს ფაქტობრივ ინფორმაციას ( ვინ,სად,როდის,რამდენი,რომელი,როგორი და სხვა ) ტექსტიდან; მოსმენისას ამოიცნობს ინტონაციით გამოხატულ ემოციებს ( სიხარულს,გაკვირვებას,გაბრაზებას და სხვა ); II უცხ.დაწყ.( II) 2 Цели и задачи: 1) знакомство с творчеством К.Д.Ушинского; მოსწავლე: Оборудование: − портрет К.Д.Ушинского; − выставка книг писателя; − картины: «Весна», «Зима», «Лето», «Осень». − сигнальные карточки с цветами изображающие чувства: красный – мужество, смелость, любовь, радость, веселье; зелёный – надежда; жёлтый – доброта, сочувствие, соучастие; чёрный – горе, смерть, печаль; белый – мечта; − конверты со словами --სწორად და გარკვევით წარმოთქვამს სიტყვებსა და ფრაზებს; --იცავს შესაბამის ინტონაციებს,მახვილებს ტექსტის წარმოთქმისას. План – конспект урока. II უცხ.დაწყ.( II) 3 მოსწავლე: --საუბრობს ნაცნობ თემებზე ; -სათანადოდ იყენებს სხვადასხვა შინაარსის ( თხრობითი,კითხვითი,ძახილის ) მქონე წინადადებას; • Урок начнём с улыбки. Подарите друг другу улыбки. Итак, урок чтения. Сегодня мы с вами будем думать, слушать, рассуждать и доказывать свою точку зрения. სათანადოდ იყენებს ნასწავლ ლექსიკურ ერთეულებს; სვამს/პასუხობს მარტივ კითხვებს საკლასო ან სიმულაციურ სიტუაციებში,ნაცნობი თემების გარშემო. II უცხ.დაწყ.( II) 4 მოსწავლე: --გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შინაარსის შესახებ სათაურისა და ილუსტრაციების საფუძველზე; --ამოიცნობს უცნობი სიტყვების,გამოთქმების ,წინადადებების მნიშვნელობას ნაცნობ ელემენტებზე დაყრდნობით ( კონტექსტი,ინტონაცია,ილუსტრაცია დასხვა) დამოუკიდებლად; --იყენებს აიცილებელ რესურსებს ( მაგ.მოდელებს,წინადადებებს,გამოთქმებს,კლიშეებს) კომუნიკაციის წარმართისთვის. II უცხ.დაწყ.( II) 5 მოსწავლე: -- თავისუფლად კითხულობს ნაცნობ სიტყვებსა და ფრაზებს; გამართულად კითხულობს მცირე ზომის ნაცნობ ტექსტებს შესაბამისი ინტონაციითა და პაუზების გამოყენებით. II უცხ.დაწყ.( II) 8 მოსწავლე წერს შავ ვარიანტს ,სასწავლო რესურსზე დაყრდნობით ამოწმებს ნაწერს,ასწორებს შეცდომებს და ათეთრებს ნამუშევარს. აქტივობა 1-----2 წუთი 1. Отгадывание загадок. - Чтобы узнать о чём пойдёт речь сегодня, сначала отгадаем загадки. а) Снег на полях, Лёд на реках Вьюга гуляет Когда это бывает? (зимой). Есть ли в классе картина, изображающая зиму? (Да). - Почему вы думаете, что здесь зима? б) Снова птицы летят издалека, Тает снежок, ожил лужок, день прибывает. Когда это бывает? «Весной». - Найдите картину, где вы думаете, что здесь весна. Почему? Песен полон лес и крика, Брызжет соком земляника, Дети плещутся в реке, Пляшут пчелки на цветке… Как зовется время это? Угадать нетрудно …(Лето) - Найдите картину, где вы думаете, что здесь лето. Почему? Высоко стоит Высоко стоит Солнце на небе Горячо печёт Землю – матушку. Осень Когда так бывает? (осенью). - Найдите картину, где вы думаете, что здесь осень. Почему? • Значит, о чём мы будем читать сегодня на уроке? (о временах года). г) Высоко стоит აქტივობა 2 ---2 წუთი მოსწავლეებს თხოვს გამოთქვან ვარაუდები რაზე შეიძლება იყოს საუბარი ტექსტში. Значит, о чём мы будем читать сегодня на уроке? (о временах года). Прослушивание музыки П. И. Чайковского „Времена года“ Какое настроение передано в пьесе ? აქტივობა 3 ---1 წუთი მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს გაეცნონ ტექსტის სათაურს და ახდენს სიტყვა „სურვილის“ სემანტიზირებას. • Вот какое объяснение слову «желание» даётся в словаре Ожегова. (Показ словаря). «Желание» - влечение, стремление к осуществлению чего-либо, овладение чем-либо. Желание----- Мечта Стремление Жажда Цель Влечение Страсть Намерение მასწავლებელი აკრავს დაფაზე სიტყვებს და სიტყვათა წყობებს ,რომლებიც მისი აზრით რთული იქნება გასაგებად: коньки, санки, время года, пусть, по-своему ...მოცემულ სიტყვებს და სიტყვათა წყობებს მასწავლებელი წარმოთქვამს რამოდენიმეჯერ,რომ მოსწავლეებმა შეძლონ მოსმენა,გამეორება და დამახსოვრება. მასწავლებელი აფრთხილებს მოსწავლეებს,რომ ისინი ტექსტს მოისმენენ ორჯერ აქტივობა 4—7 წუთი ტექსტის მოსმენა და სავარჯიშოს შესრულება - რვეული გვ 64 კითხვებზე პასუხი კითხვებზე პასუხი: 1 - Как звали мальчика? (Георгий) 2.Что делал Георгий зимой ,весной, летом и осенью? (Зимой --Катался на саночках и на коньках. Весной—Бегал в парке, катался на велосипеде, на каруселях, на качелях. Летом –Плавал, загорал, катался на лодке. Осенью --- Собирал виноград, яблоки, груши .) 3- Какое желание высказал мальчик своему отцу? (Он хотел, чтобы всегда была зима.) 4. Что предложил ему папа? /Записать желание в записную книжку./ 5.Что сказал ему папа в последный раз? /Каждое время года прекрасно по-своему./ 6.Ты с этим согласен? • Почему рассказ называется «Четыре желания», а не «Времена года»? (Главная мысль - желание мальчика.) - აქტივობა 5—3 წუთი შემდგომ მასწავლებელი დაფაზე აკრავს რამოდენიმე წინადადებას , უკითხავს მათ მოსწავლეებს და თხოვს განსაზღვრონ მოთხრობის იდეა. წინადადებები შემდეგია: Как хорошо зимой! Я хочу, чтобы все время была зима! Как хорошо весной! Я хочу, чтобы все время была весна! Лето самое лучшее время года. Я хочу, чтобы лето не кончалось! Осень прекрасное время года. Пусть всегда будет осень! ამ ფრაზების მოსმენის შემდეგ მოსწავლეები აკეთებენ დასკვნას ,რომ მოთხრობის იდეა მდგომარეობს იმაში , რომ წელიწადის ოთხივე სეზონი თავისებურად მომხიბვლელია. (У природы нет плохой погоды). აქტივობა 6— 6 წუთი მოსწავლეები მეორეჯერ უსმენენ ტექსტს და ინსტრუქციის თანახმად ასრულებენ სახელმძღვანელოში მე-2 დავალებას.გვ 65 აერთებენ წინადადებების ნაწილებს და კითხულობენ ხმამაღლა.მოცემული სურათები ხელს უწყობს სიტყვების მნიშვნელობების დამახსოვრებას. Как вы думаете какие спортивные предметы использовал Георгий ,чтобы кататься в Бакуриани? Коньки, санки, лыжи. Что любят дети делать в парке? Кататься на велосипеде, на каруселях, на качелях. Что нам нужно чтобы кататься по реке, по озеру ? Лодка აქტივობა 7--ტექსტის კითხვა მოსწავლეების მიერ---7 წუთი აქტივობა 8-- მოდელის შექმნა --ჯგუფური მუშაობა --- 10 წუთი დახატონ წელიწადის დროც და მოახდინონ პრეზენტაციები Георгий Зима Весна Лето Осень Накатался на саночках Набегался за бабочками Ловил рыбу набрал ягод Собирали На коньках нарвал цветов кувыркался в сене яблоки Груши виноград Какое время года самое лучшее для Георгия? Почему? აქტივობა 9---3 წუთი Дидактическая игра «Кто больше придумает слов? » А теперь давайте подберем слова подходящие к каждому времени года: • зима какая? (холодная, снежная, белая, долгая) • весна какая? (зеленая, свежая, цветущая, веселая) • лето какое? (жаркое, красивое, солнечное) • осень какая? (золотая, дождливая, скучная, богатая) აქტივობა 10 -საშინაო დავალება --1 წუთი შეავსეთ კროსვორდი აქტივობა 11 ---შეფასება ----3 წუთი მასწავლებლის მიერ მოსწავლეთა შეფასება მოსწავლეთა თვითშეფასება Горизонтально: 1. Большая радость веселье 4 Съедобная часть растений которую можно есть 5. Скошенная и высушенная трава, еда для домашних животных 7. Какое время года следует за летом? 8. С какого времени года начинается рассказ? Вертикально: 2 Пространство земли покрытое травой и цветами 3.Заготовка сена 6.Какое время года следует за зимой? 9. Сколько желаний записал Георгий ? 1 გაკვეთილის თემა ჰოლივუდი
მასწავლებლის
სახელი და გვარი: ლულა
ხვიჩავა
საგანი: რუსული
ენა
თარიღი: 03.01.2023 წ.
სწავლების საფეხური/კლასი:
საბაზო VII კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 16 სსმ მოსწავლე არა გვყავს.
გაკვეთილის თემა:
Школы бывают разные
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლემ შეძლოს ტექსტის მოსმენა/წაკითხვა და გაგება-გააზრება
ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული,სტრუქტურული და ჟანრობრივი მახასიათებლების ცოდნის გამოყენებით;ტექსტებსა
და კონტექსტებში ასახული სოციოკულტურული თვითმყოფადობის გამომხატველი რეალიების ამოცნობა,მშობლიურთან
შედარება,მსგავსება -განსხვავებების გამოვლენა და კომუნიკაციისას გათვალისწინება.
ილუსტრაციების აღწერა,შესაბამისი სტრატეგიებისა და თემატური
ლექსიკის გამოყენება.წაკითხული ტექსტის გარშემო დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემა.
წყვილებში და ჯგუფებში მუშაობა.
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
გაკვეთილის თემა გამომდინარეობს რუსული ენის მეშვიდე
კლასის საგნობრივი პროგრამიდან,მისაღწევი შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან.გაკვეთილის
სასწავლო მიზანი სრულად შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტებს.
ეროვნული სასწავლო
გეგმის სტანდარტი:
II უცხ. საბ.1.
ტექსტის გაგება-გააზრება ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული, სტრუქტურული და ჟანრობრივი მახასიათებლების ცოდნის გამოყენებით;
II უცხ. საბ.2.
ტექსტის გაგებამდე, გაგების პროცესში და გაგების შემდგომ შესაბამისი სტრატეგიების შერჩევა და გამოყენება ტექსტის
გაგება- გააზრების პროცესებისა
და
ენობრივ-გრამატიკული ცოდნის გაუმჯობესების ხელშესაწყობად;
II უცხ. საბ.9.
ტექსტებსა და კონტექსტებში ასახული სოციოკულტურული,
კულტურული თვითმყოფადობის გამომხატველი რეალიების ამოცნობა, მშობლიურთან შედარება, მსგავსება-განსხვავებების გამოვლენა და კომუნიკაციისას გათვალისწინება;
II უცხ. საბ.7
წერამდე, წერის დროს და წერის შემდგომ ფაზებში შესაბამისი სტრატეგიების შერჩევა
და
გამოყენება წარმატებული წერითი კომუნიკაციის უზრუნველსაყოფად;
შედეგი:
მოსწავლეს
შეუძლია ტექსტის მოსმენა/გაგება-გააზრება ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული, სტრუქტურული და ჟანრობრივი მახასიათებლების ცოდნის გამოყენებით;
ირჩევს
სტრატეგიებს და იყენებს ტექსტის გაგება- გააზრების პროცესებისა და
ენობრივ-გრამატიკული ცოდნის გაუმჯობესების ხელშესაწყობად;
მოსწავლეს
,ასევე შეუძლია ტექსტებსა და კონტექსტებში ასახული სოციოკულტურული,
კულტურული თვითმყოფადობის გამომხატველი რეალიების ამოცნობა, მშობლიურთან შედარება, მსგავსება-განსხვავებების გამოვლენა და კომუნიკაციისას გათვალისწინება;
ირჩევს
წერამდე, წერის დროს და წერის შემდგომ ფაზებში შესაბამის სტრატეგიებს და იყენებს წარმატებული წერითი კომუნიკაციის უზრუნველსაყოფად;
გაკვეთილის მსვლელობა:
N |
აქტივობის აღწერა |
მეთოდი/მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა |
სასწავლო რესურსები |
დრო |
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგები |
1 |
აქტივობა 1 საორგანიზაციო საკითხები
აქტივობის მიზანი: კლასის ორგანიზება,საგაკვეთილო პროცესისათვის
მომზადება გაკვეთილის თემის,მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა |
ვერბალური მეთოდი
დემონსტრირება |
მთელი კლასი |
ფლივჩატი
შეფასების რუბრიკა და გაკვეთილის მიზანი გაკრულია დაფაზე, წებოვანი ლენტ,
დაფა ,ცარცი.
მიზანი: შეძლონ წინასწარ გააცნობიერონ სასწავლო მიზნები,მოლოდინები,დაინახონ
მათი მიღწევის გზები და საბოლოო შედეგი |
3 წუთი |
მოსწავლეებმა წინასწარ გააცნობიერეს სასწავლო მიზნები,მოლოდინები. |
2 |
აქტივობა 2 მიზანი: ტექსტზე
მუშაობის გაადვილება და ლექსიკური მარაგის გამდიდრება აქტივობის აღწერა: ფერად ქაღალდზე დატანილია სავარაუდო რთული
სიტყვები.მასწავლებელი მოსწავლეების დახმარებით უწერს სიტყვებს ქართულ თარგმანს. 1.ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობა 2.ასოციაციური რუკის შედგენა „ რა არის სკოლა ?“ მიზანი: წინარე ცოდნის გააქტიურება,არსებული ცოდნის
ახალ ცნებასთან დაკავშირება. უკუკავშირი: მასწავლებელი წაახალისებს მოსწავლის მონდომებასა
და შრომისმოყვარეობას. |
ვერბალური მეთოდი
სიტყვის გამომძიებელი |
მთელი კლასი |
ფერად ქაღალდებზე ამობეჭდილი
სიტყვები და ფრაზები
Mentimetr.com
მიზანი: წინარე
ცოდნის გააქტიურება |
5 წუთი |
მოსწავლეებს გაუადვილდათ ტექსტზე მუშაობა.გაიაქტიურეს წინარე ცოდნა და
შეძლეს არსებული ცოდნის ახალ ცნებასთან დაკავშირება.
|
3 |
აქტივობა 3 ილუსტრაციების დათვალიერება ,ფოტოს აღწერა მიზანი: მოტივაციის
ამაღლება
Какие необычные школы ты видишь ? Как ты думаешь ,где находятся эти школы ? |
|
მთელი კლასი |
სახელმძღვანელო |
4 წუთი |
მოსწავლეებს აუმაღლდათ მოტივაცია |
4 |
აქტივობა 4 .მასწავლებლის პრეზენტაცია თემაზე: Необычные школы მიზანი: მოტივაციის
ამაღლება აღწერა: მასწავლებელი
უჩვენებს მოსწავლეებს წინასწარ მომზადებულ პრეზენტაციას |
პრეზენტაციის მეთოდი |
მთელი კლასი |
პრეზენტაცია |
4 წუთი |
მოსწავლეებს აუმაღლდათ მოტივაცია |
5 |
აქტივობა 5 ტექსტის კითხვა მოსწავლეების მიერ მიზანი: ტექსტის გაგება-გააზრება და კითხვის ტექნიკის
დახვეწა |
კითხვა |
მთელი კლასი |
სახელმძღვანელო,მარკერი
მიზანი: მოსწავლეთა
ჩართვის უზრუნველყოფა |
3 წუთი |
მოსწავლეებმა შეძლეს ტექსტის გაგება-გააზრება,კითხვის ტექნიკის გავარჯიშება |
6 |
აქტივობა 6 აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებში ლოგიკური აზროვნების ჩამოყალიბება.ტექსტის გაგება-გააზრება
და მეტყველების უნარების განვითარება.
1.В какой стране дети занимаются на лодках ? 2.Как работают школы на лодках ? 3. В какой стране школьники умеют ориентироваться в лесу ? 4. Что еще умеют делать эти малыши ? 5. Где находится школа –“кошка”? 6.Какие окна у школы ? 7. Почему японские школьники самые самостоятельные ? 8. В какой стране школьники изучают серфинг ? 9. Как часто проводятся уроки серфинга ? 10. В какой стране школьники занимаются дома весь день ?
|
კითხვებზე პასუხი
|
მთელი კლასი |
ტექსტი,
სახელმძღვანელო |
6 წუთი |
მოსწავლეებს განუვითარდათ მეტყველების უნარები,ლოგიკური აზროვნება |
7 |
აქტივობა 7 ჯგუფური მუშაობა დავალება 1 აქტივობის მიზანი : მოსწავლეთა ინტერაქციის,თანამშრომლობის
სურვილის გაძლიერება,რომ ჩაუღრმავდნენ საკითხს,გააანალიზონ,შეხედონ სხვადასხვა კუთხიდან.
Укажи в каких странах есть такие школы დავალება 2 Вставь пропущенные слова დავალება 3 А) Найди правильный перевод Б) Соедини близкие по значению слова |
|
ჯგუფები |
ფლივჩატზე დატანილი დავალებები,მარკერები. |
12 წუთი |
მოსწალეებს შორის შედგა თანამშრომლობა,ინტერაქცია. |
8 |
საშინაო დავალება აქტივობის მიზანი: მიღებული ცოდნის უნარის განვითარება აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს სთავაზობს
მოიფიქრონ და წარმოადგინონ თავიანთი იდეები ნახატის ან აპლიკაციის სახით „ჩვენი მომავლის სკოლა“ |
ვერბალური ინსტრუქტაჟი |
მთელი კლასი |
|
2 წუთი |
მოსწავლეებმა შეძლეს მიღებული ცოდნის განმტკიცება |
9 |
შეფასება
: გამსაზღვრელი და განმავითარებელი აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეებმა შეძლონ თავიანთი ძლიერი
და სუსტი მხარეების გათავისება. აქტივობის
აღწერა: მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს საგაკვეთილო აქტივობების
მიხედვით.
უკუკავშირი მთელი გაკვეთილის განმავლობაში. |
განმავითარებელი შეფასება კომენტარის სახით. |
მთელი კლასი |
შეფასების რუბრიკა |
3 წუთი |
მოსწავლეებმა გაითავისეს თავიანთი ძლიერი და სუსტი მხარეები |
|
მოსწავლეთა თვითშეფასება აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა თვითონ შეძლონ საკუთარი წარმატების ან წარუმატებლობის გათვითცნობიერება
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს ინსტრუქციას ,რომ სამ სხვადასხვა ფერად
ქაღალდზე დატანილია ფერების მიხედვით შემდეგი ფრაზები: Было трудно и неинтересно// Было трудно но интересно// Было легко и интересно// |
ვერბალური ინსტრუქცია |
მთელი კლასი |
მოსწავლეთა თვითშეფასების სქემა მიზანი: მოსწავლისათვის
დახმარების გაწევა,რომ შეძლოს თავისი სწავლის პროცესზე დაკვირვება და განუვითარდეს
თვითშეფასების უნარი. |
3 წუთი |
მოსწავლეებმა შეძლეს თავიანთ სწავლის პროცესზე დაკვირვება და თავის ობიექტურად
შეფასება. |
შეფასების
რუბრიკა
კრიტერიუმები |
1-4 |
5-6 |
7-8 |
9-10 |
|
მოსწავლეთა
ჩართულობა საგაკვეთილო პროცესში |
თითქმის არ
არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში |
ნაწილობრივ
არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში |
ძირითადად არის
ჩართული საგაკვეთილო პროცესში |
აქტიურად არის
ჩართული საგაკვეთილო პროცესში |
|
ჯგუფის მიერ
შესრულებული სამუშაოს პრეზენტაცია |
ჯგუფის წევრები
არ აქტიურობდნენ ,ჯგუფის წევრებს შორის არ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო.ლოგიკური
კავშირი იყო დარღვეული. |
ჯგუფის წევრები
ნაწილობრივ აქტიურობდნენ ,ჯგუფის წევრებს
შორის ნაწილობრივ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო.ლოგიკური კავშირი იყო ნაწილობრივ
თანმიმდევრული. |
ჯგუფის წევრები
ძირითადად აქტიურობდნენ ,ჯგუფის წევრებს
შორის ძირითადად შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო.ლოგიკური კავშირი იყო ძირითადად
თანმიმდევრული. |
ჯგუფის წევრები აქტიურობდნენ ,ჯგუფის წევრებს შორის შეინიშნებოდა
თანამშრომლობითი გარემო.ლოგიკური კავშირი იყო
თანმიმდევრული. |
|
ტექსტის გაგება-გააზრება |
ვერ მსჯელობს,ვერ
აზროვნებს,ვერ პასუხობს დასმულ კითხვებს. |
ნაწილობრივ
მსჯელობს,აზროვნებს,პასუხობს დასმულ კითხვებს. |
ძირითადად მსჯელობს,აზროვნებს,პასუხობს
დასმულ კითხვებს. |
მსჯელობს,აზროვნებს,პასუხობს
დასმულ კითხვებს. |
|
გაკვეთილის რეფლექსია
2023 თებერვალს ჩავატარე საჩვენებელი გაკვეთილი რუსულ ენაში
თემაზე: „Школы бывают разные“.გაკვეთილი დავგეგმე ესგ-ის სტანდარტის გათვალისწინებით.გაკვეთილის
დაწყების წინ მოსწავლეებს გავაცანი გაკვეთილის თემა,მიზანი და შეფასების რუბრიკა.
გაკვეთილის მიზანი იყო ტექსტის მოსმენა/წაკითხვა და
გაგება-გააზრება ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული,სტრუქტურული და ჟანრობრივი მახასიათებლების
ცოდნის გამოყენებით;ტექსტებსა და კონტექსტებში ასახული სოციოკულტურული თვითმყოფადობის
გამომხატველი რეალიების ამოცნობა,მშობლიურთან შედარება,მსგავსება -განსხვავებების გამოვლენა
და კომუნიკაციისას გათვალისწინება.
ილუსტრაციების აღწერა,შესაბამისი სტრატეგიებისა და თემატური
ლექსიკის გამოყენება.წაკითხული ტექსტის გარშემო დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემა.
ჯგუფებში მუშაობა.მოსწავლეებმა წინასწარ გააცნობიერეს
სასწავლო მიზნები და მოლოდინები.
გაკვეთილი წარიმართა გეგმის შესაბამისად.რაც შეეხება
წინარე ცოდნას,გაკვეთილის დაგეგმვისას გათვალისწინებული მქონდა,რომ მოსწავლეებს შეუძლიათ
საშუალო სირთულის მხატვრული ტექსტის მოსმენა და გაგება,არგუმენტირებული მსჯელობა და
ჯგუფში მუშაობა.წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად ვიმუშავეთ სავარაუდო ლექსიკურ ერთეულებზე,
რამაც მოსწავლეებს გაუადვილა ტექსტზე მუშაობა.ავაგეთ ასოციაციური რუკა თემაზე: რა არის
თქვენთვის ,რასთან ასოცირდება სკოლა?მოსწავლეებმა ვებ 2 ინსტრუმენტ Mentimetr.com-ს გამოყენებით
ტელეფონის საშუალებით შეძლეს თავიანთი ნააზრევის გამოგზავნა.ვაკვირდებოდი მუშაობის
პროცესს და შევნიშნე, როგორ გაუწიეს დახმარება ერთერთ მოსწავლეს,რომელიც ვერ ახერხებდა
დავალების გადმოგზავნას.ეს იყო სახალისო აქტივობა,რომელსაც ყველა მოსწავლემ გაართვა
თავი.მიღებული ასოციაციები გავაჟღერეთ ხმამაღლა და განვმარტეთ სიტყვის მნიშვნელობები.მოსწავლეებმა
შეძლეს არსებული ცოდნის ახალ ცნებასთან დაკავშირება.
შემდგომ მოსწავლეებს შევთავაზე POWER
POINT-ში აწყობილი პრეზენტაცია „მსოფლიოს უცნაურ სკოლებზე“,შევადარეთ
მშობლიურ სკოლას და გამოვავლინეთ მსგავსება-განსხვავებები.აღნიშნული აქტივობა დამეხმარა
მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებაში.მოსწავლეთა პასუხებს არ ვტოვებდი განმავიტარებელი
უკუკავშირის გარეშე.
მორიგი აქტივობა იყო სახელმძღვანელოში განთავსებული
ილუსტრაციების აღწერა.მოსწავლეებმა კარგად გაართვეს თავი ამ აქტივობას.
შემდეგ გადავედით ტექსტზე,რომლის პირველი აბზაცი წავუკითხე
მე და შემდეგ გავაგრძელებინე მოსწავლეებს.კითხვის დასრულების შემდეგ მოსმენილი ტექსტის
გააზრების მიზნით დავსვი კითხვები, რომელზედაც მოსწავლეებმა ადვილად შეძლეს პასუხის
გაცემა.
ახალი მასალის განმტკიცების მიზნით მოსწავლეებს მივეცი ჯგუფური
მუშაობის დავალებები..თითოეულ ჯგუფს შევთავაზე განსხვავებული დავალებები,განვუმარტე
ინსტრუქცია და განვუსაზღვრე დრო.ყურადღებით ვაკვირდებოდი ჯგუფურ მუშაობას,ყველა მოსწავლე
აქტიურად იყო ჩართული .ვფიქრობ,რომთანამშრომლობა შედგა.გამოიკვეთა ლიდერი მოსწავლეები.მოსწავლეებმა
შეძლეს თავიანთი ნააზრევის შეჯერება და ფორმირება,რომლის შემდეგაც მოვახდინეთ ჯგუფური
მუშაობის პრეზენტაცია.
გაკვეთილის მიმდინარეობისას მოსწავლეებსა და ჩემს შორის
კეთილგანწყობილი ურთიერთობა იყო.ის ეფუძნებოდა თანამშრომლობასა და პატივისცემას.
გაკვეთილზე გამოყენებულმა რესურსებმა გამოიწვია მოსწავლეთა
მოტივაციის გაზრდა.
შემოქმედებითი უნარების გაუმჯობესების მიზნით მოსწავლეებს
მივეცი საშინაო დავალება.
საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლეთა უმეტესობა აქტიურად
იყო ჩართული.მათ მთელი გაკვეთილის განმავლობაში ჰქონდათ თვითგამოვლენის საშუალება.მოსწავლეთა
ჩართულობას ვაფასებდი განმავითარებელი შეფასებით,რომლის შედეგად მოსწავლეებმა გაითავისეს
თავიანთი ძლიერი და სუსტი მხარეები.გეგმის მოდიფიცირება არ მომიხდენია.მოსწავლეებმა
შეძლეს სწავლის პროცესზე დაკვირვება ,გააკეთეს თვითშეფასება,რომელიც ვფიქრობ,რომ იყო
ობიექტური.
სუსტ მხარედ მიმაჩნია მოსწავლეთა მეტყველების კულტურის
ხარვეზი,აღნიშნული პრობლემის დასაძლევად ხშირად ჩავატარებ ისეთ საკლასო აქტივობებს,როგორებიცაა
დისკუსიები და დებატები.მეტი მუშაობა მმართებს კითხვის ტექნიკის გაუმჯობესებაზე.
ასევე ,დროულად ვერ განვახორციელე ინტერნეტ-ჩართვა და სამი წუთი დაგვიანებით მომიწია გაკვეთილის დაწყება.
ვთვლი,რომ გაკვეთილმა ნაყოფიერად ჩაიარა და მოსწავლეებმა
მიაღწიეს გეგმით განსაზღვრულ მიზანს.
No comments:
Post a Comment