გაკვეთილის თემა |
“ Материки и океаны “ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საგანი/ საგნები
მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი, გვარი |
რუსული ენა, გეოგრაფია
ლულა ხვიჩავა
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი |
ინტეგრირებული გაკვეთილი |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სწავლების საფეხური/კლასი |
საბაზო VII კლასი |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი |
10 მოსწავლე |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
აქტუალობა |
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება და გამოყენება, კითხვისა და მეტყველების
უნარ-ჩვევების განვითარება.მოსწავლეები, ასევე, შეძლებენ რუსულისა და
გეოგრაფიის გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის
გახსენებას, თავმოყრას, ინტეგრირებას და ტრანსფერს. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები |
რუსული ენა
კითხვის
უნარ-ჩვევების განვითარება შემეცნებითი ტექსტის “Материки и океаны” საფუძველზე,
კერძოდ მოსწავლემ შეძლოს წაკითხული ტექსტის
გაგება და გააზრება. მოსწავლემ
შეძლოს ლექსიკურ- გრამატიკული კონსტრუქციების განმტკიცება/ სწორად გამოყენება
Модели и конструкции с винительным и творительным
падежами (что? – омывает- что? , что?- омывается
– чем? ) ლექსიკური
მარაგის გამდიდრება ტექსტში მოცემული სიტყვების посередине, суша. Пересекает, пустыня, многоводная გამოყენებით.
გეოგრაფია მოსწავლემ შეძლოს ინფორმაციის
საფუძველზე გეოგრაფიული ობიექტების განლაგება/ასახვა კონტურულ
რუკაზე. მოსწავლეები შეძლებენ ინფორმაციის მოძიების, ინტერპრეტაციისა და კვლევის
უნარ-ჩვევების განვითარებას.
მიმართულება
კითხვა უცხ.ს III 8
მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები, ნასწავლი ენობრივი
ფორმები და მათი ფუნქცია შინაარსიან კონტექსტში უცხ.ს III 9
მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის /ნაწყვეტის ხმამაღალი კითხვა მიმართულება
წერა უცხ.ს .III
14 წერისას მოსწავლეს
შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი
უნარ-ჩვევები უცხ.ს.III.29. მოსწავლეს შეუძლია თანაკლასელებთან, მასწავლებლებთან, მეწყვილესთან თანამშრომლობა შედეგების გაუმჯობესების მიზნით.
· გეო.VIII.1 მოსწავლეს შეუძლია გეოგრაფიული ინფორმაციის მოსაპოვებლად რუკის კითხვა და სხვა თვალსაჩინოების ანალიზი · განათავსებს ინფორმაციას კონტურულ რუკებზე და სხვა
დამხმარე თვალსაჩინოებებზე;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა |
რუსული ენა: მოსწავლეებს შეუძლიათ მცირე ზომის ტექსტების კითხვა, ტექსტში კონკრეტული
ინფორმაციის მოძიება, აქვთ გარკვეული
ენობრივ-გრამატიკული ცოდნა, Модели и конструкции с
винительным и творительным падежами (что? – омывает- что?
, что?- омывается – чем? )
გეოგრაფია -- კონტინენტებისა და ოკეანეების
მდებარეობის განსაზღვრა.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი |
აქტივობა 1 საორგანიზაციო საკითხები: მოსწავლეთა დასწრების აღრიცხვა; გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების
კრიტერიუმების გაცნობა-- 2 წუთი მიზანი: გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.
აქტივობა 2 საშინაო დავალების შემოწმება 2 წუთი
აქტივობა 3 განწყობის
შექმნა (მთელი კლასი) 2 წთ.
Обратите внимание на доску и выберите установку на урок ·
Я
буду внимателен ·
Я
буду старателен ·
Я
буду трудолюбив ·
Я
буду доброжелателен ·
Я
буду активен ·
Я
буду успешен
Ребята, для того чтобы перейти к уроку необходимо
отгадать на каком материке сняты
фотографии აქტივობა 4 . წინარე ცოდნის
გააქტიურება 4 წუთი
გამოიცანი! მასწავლებელი მოსწავლეებს
აჩვენებს Power Point-ის პროგრამაში მომზადებულ დავალებას.
მონაცვლეობით გამოდის სლაიდები, სადაც გამოსახულია ფოტოები. მოსწავლეებმა
უნდა გამოიცნონ რომელ კონტინეტზეა გადაღებული და უპასუხონ კითხვებს : 1Как называются линии, соединяющие два полюса? -
Меридианы. (Ученик показывает на карте). 2-На какие два полушария делит нулевой меридиан нашу планету? На
западное и восточное. (Ученик показывает на карте). -3 Как называются линии, пересекающие меридианы? - -
Параллели. (Ученик показывает на карте). 4 Как называется самая длинная
параллель? Экватор.
(Ученик показывает на карте). - 5 На какие два полушария делит экватор Землю? -Северное
и Южное. (Ученик показывает на карте). 6 Что объединяет все эти слова? А как вы думаете что мы сегодня будем делать на уроке?
მიზანი : მოტივაციის ამაღლება Сегодня мы с вами на уроке будем изучать материки и океаны.
აქტივობა 5
ფლიპჩარტზე გამოტანილია სავარაუდო
ლექსიკური ერთეულები , რომელთა განმარტებაზე მუშაობს მთელი კლასი посередине , суша. пересекает , пустыня. многоводная,
აქტივობა №
6
ტექსტის კითხვა ვარიაციებით და თარგმნა
Чтение текста учащимися – 10 წუთი მასწავლებელი
კლასს ყოფს ორ ჯგუფად ურიგებს მოსწავლეებს ტექსტს .ისინი კითხულობენ ტექსტს
და ავსებენ T
დიაგრამას .ერთ მხარეს წერენ რაც უკვე იცოდნენ, მეორეში კი რაც მათთვის იყო ახალი. თითოეულმა გუნდმა უნდა წარუდგინოს კლასს მიღებული დახარისხებული ინფორმაცია. აქტივობა 7 5
წუთი
კითხვები ტექსტის გაგება- გააზრებაზე
აქტივობა 8 ჯგუფური მუშაობა 6
წუთი
პირველი ჯგუფი შეავსეთ
ცხრილი/უპასუხეთ კითხვებს მასწავლებელი
მოსწავლეებს ურიგებს ტექსტს »Материки и
океаны» , სთხოვს წაიკითხონ ტექსტი და
შეავსონ ცხრილი. (
ცხრილი მიეწოდებათ ფლიფჩარტებზე).
მეორე ჯგუფი ДА/НЕТ. 4
წთ. (მასწავლებელი
მოსწავლეებს აძლევს ინსტრუქციას, თუ წინადადება შეესაბამება წაკითხული ტექსტის
შინაარსს აღნიშნონ ДА, თუ არ
შეესაბამება- НЕТ
ჯგუფური
ნამუშევრების პრეზენტაცია
აქტივობა
№ 9 (ინდივიდუალური) 4
წთ. კონტურულ
რუკაზე მუშაობა. მოსწავლეები კონტურულ
რუკაზე მიუთითებენ კონტინენტებისა და ოკეანეების დასახელებებს.
აქტივობა
№ 10 საშინაო
დავალება . 1 წთ ტექსტის
საფუძველზე, აგრეთვე დამატებითი ინფორმაციის გამოყენებით
შეადგინონ ინფორმაციული ბუკლეტი თემაზე «Материки
и океаны». მსგავსი დავალების გამოცდილება უკვე აქვთ.)
აქტივობა
№ 11 შეფასება ( მასწავლებელი მოსწავლეებს
აფასებს წინასწარ მომზადებული შეფასების კრიტერიუმებით) .2 წთ. (მოსწავლეებს მიეცემათ განმავითარებელი და
განმსაზღვრელი შეფასება, თავიანთი შესაძლებლობებიდან გამომდინარე საშინაო დავალება.) აქტივობა
12 Рефлексия 2 წუთი Ребята, вспомните вы выбирали себе установку на урок . Как вы думаете,
на уроке вы также работали что и выбрали и расположите их на лестнице успеха «Лесенка успеха»
– нижняя ступенька, у «человечка» руки опущены – у меня ничего не получилось; средняя ступенька, у
«человечка» руки разведены в стороны – у меня были
проблемы; верхняя ступенька, у «человечка» руки подняты вверх – мне
всё удалось. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო რესურსები
|
რუსული
ენის სახელმძღვანელო Русский
язык ს 3 ავტორები: მაია ჩიმაკაძე, თამარ ჩიმაკიძე, ირინა ჩხეიძე . ტექსტი «Материки и океаны» ( დანართი№2) კომპიუტერი, პროექტორი, კონტურული რუკა, ფლიფჩარტები, მარკერები, ბარათები, კალამი,
წებო, Power Point-ის პროგრამაში ჩემს მიერ მომზადებული ელექტრონული რესურსი „Угадайте, на каких материках
сделаны эти фотографии.“
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შეფასების საგანი და პროცედურები |
ჯგუფის
მიერ შესრულებული სამუშაოს პრეზენტაცია
, ტექსტის გაგება-გააზრება, მოსწავლეთა ჩართულობა საგაკვეთილო
პროცესში |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შეფასება და თვითშეფასება |
განმავითარებელი შეფასება, ( კომენტარის სახით ) და განმსაზღვრელი შეფასება
შეფასების რუბრიკა იხილეთ ქვემოთ |
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები |
1-4 |
5-6 |
7-8 |
9-10 |
|
|
|
|
|
|
|
ტექსტში ინფორმაციის დახარისხების უნარი |
თითქმის ვერ ახარისხებს ინფორმაციას ტექსტში |
ნაწილობრივ ახარისხებს ინფორმაციას ტექსტში |
ძირითადად ახარისხებს ინფორმაციას ტექსტში |
აქტიურად ახარისხებს ინფორმაციას
ტექსტში |
|
მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები |
მოსწავლეს არ შეუძლია ამოიცნოს
ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები |
მოსწავლეს ნაწილობრივ შეუძლია ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები |
მოსწავლეს ძირითადად შეუძლია ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები |
მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს
ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები, |
|
წერისას
მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო
ენობრივი უნარ-ჩვევები |
წერისას მოსწავლეს არ შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს და ცდილობს
გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები |
წერისას მოსწავლეს ნაწილობრივ შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს
და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები |
წერისას მოსწავლეს ძირითადად შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს
და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები |
წერისას მოსწავლეს თავისუფლად შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს
და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები |
|
2022 წლის 6 ივნისს ჩავატარე ინტეგრირებული გაკვეთილი
მეშვიდე კლასში რუსულ ენასა და გეოგრაფიაში. ჩემი გაკვეთილის თემა იყო “Материки и океаны „ . გაკვეთილის მიზანი იყო :
რუსულ ენაში კითხვის უნარ-ჩვევის განვითარება შემეცნებითი
ტექსტის «Материки и океаны» საფუძველზე , წაკითხული ტექსტის
გაგება და გააზრება. ლექსიკურ- გრამატიკული კონსტრუქციების
განმტკიცება/ სწორად გამოყენება (Модели и конструкции с винительным и
творительным падежами (омывает- что? , омывается –
чем? Находится --где ? ) ლექსიკური მარაგის გამდიდრება, ტექსტში
მოცემული სიტყვების посередине, суша. пересекает , пустыня , многоводная გამოყენებით.
გეოგრაფიაში : ინფორმაციის საფუძველზე გეოგრაფიული
ობიექტების განლაგება/ასახვა კონტურულ
რუკაზე. ინფორმაციის მოძიების, ინტერპრეტაციისა და კვლევის უნარ-ჩვევების
განვითარება.
სსსმ მოსწავლეთათვის
მარტივი სიტყვების გადაწერა და წარმოთქმა.
მოცემული გაკვეთილი დავგეგმე ეროვნული სასწავლო გეგმის
რუსული ენისა და გეოგრაფიის საგნობრივი სტანდარტის მიხედვით. აგრეთვე მოსწავლეთა საჭიროებების,
შესაძლებლობებისა და ინტერესების გათვალისწინებით. გაკვეთილის დაგეგმვისას აქტიურად
ვთანამშრომლობდი გეოგრაფიის მასწავლებელთან.
გაკვეთილის დასაწყისში მოსწავლეებს გავაცანი გაკვეთილის
თემა, მიზანი და შეფასების რუბრიკები, თუ რის მიხედვით შეფასებოდნენ. შევამოწმე საშინაო
დავალება.
განწყობის
შექმნის მიზნით დაფაზე გამოკრული მქონდა ფრაზები: მე ვიქნები ყურადღებიანი, მე ვიქნები
კეთილმოსურნე, მე ვიქნები შრომისმოყვარე, მე ვიქნები აქტიური , მე ვიქნები წარმატებული,
მე შევეცდები. მოსწავლეებმა აქედან შეარჩიეს თითო ფრაზა გაკვეთილისთვის. გამოწვევა/პროვოცირება
მოვახდინე Power Point-ის პროგრამაში ჩემს მიერ მომზადებული რესურსით „ Угадайте
на каких материках сделаны эти фотографии“ და აქვე დავუსვი რამდენიმე კითხვა , წინარე
ცოდნის გააქტიურების მიზნით, რომლის დახმარებითაც გავიგე რა იცოდნენ მოსწავლეებმა კონტინენტებისა
და ოკეანეების შესახებ. ტექსტზე მუშაობის დაწყებამდე ლექსიკური მარაგის გამდიდრების
მიზნით ვიმუშავეთ ახალ ლექსიკურ ერთეულებზე.
შემდეგ წავიკითხეთ
ტექსტი ვარიაციებით და თარგმნით. დავუსვი კითხვები ტექსტის გაგება-გააზრებაზე. მოსწავლეები
თამამად გამოთქვამდნენ საკუთარ მოსაზრებებს.
.ჯგუფური
მუშაობისთვის დაგეგმილი აქტივობები მქონდა ფლივჩატზე წინასწარ გამზადებული. ფერადი
სტიკერების საშუალებით მოვახერხე მოსწავლეთა დაყოფა დიფერენცირებულ ჯგუფებად და მივეცი
შესაბამისი დავალებები. ინსტრუქცია მივაწოდე მკაფიოდ. ჯგუფური მუშაობის დროს გამოვიყენე აქტივობები, რომელიც მოსწავლეებს ტექსტის „
Материки и океаны „ გაგება//გააზრებაში და ტექსტიდან კონკრეტული ინფორმაციის ამოკრეფაში
დაეხმარა: 1.შეავსე ცხრილი/უპასუხე კითხვებს; 2. Да/ нет
შესასრულებელი დავალებები მათთვის გასაგები აღმოჩნდა
. ჩემი დაკვირვებით ჯგუფური მუშაობისას ყველა მოსწავლე აქტიურად იყო ჩართული, მუშაობდნენ
შეთანხმებულად, ჩანდა თანამშრომლობითი მუშაობა, წარმოადგინეს ჯგუფური პრეზენტაციები.
ტექსტზე მუშაობის დასრულების შემდეგ მოსწავლეებმა კონტურულ რუკაზე მიუთითეს კონტინენტებისა
და ოკეანეების დასახელებები, რაც განსაკუთრებით სახალისო გამოდგა მოსწავლეებისათვის.
გაკვეთილის
გეგმის /განსაზღვრული აქტივობების მოდიფიცირება გაკვეთილის მსვლელობისას ნაწილობრივ
მოხდა .მოსწავლეებმა კარგად გაართვეს თავი აქტივობებს, ,მაგრამ ჯგუფური მუშაობისთვის
განკუთვნილი დრო არ აღმოჩნდა საკმარისი , ამიტომ მომიწია სამუშაო დროის დამატება, მაგრამ
სხვა აქტივობების ადრე დასრულების ხარჯზე გაკვეთილისთვის განკუთვნილ 45 წუთში მოვასწარი
დაგეგმილი ყველა აქტივობის გამოყენება.
ჩემთვის ყველაზე
მნიშვნელოვანი იყო საგანთა შორის ურთიერთკავშირი, თუ როგორ შეიძლება რუსული ენის გაკვეთილზე
გეოგრაფიული მასალის გამოყენება.( კონტურული
რუკა ).
გაკვეთილის მიმდინარეობისას მოსწავლეებსა და ჩემს შორის
კეთილგანწყობილი ურთიერთობა იყო .ის ეფუძნებოდა პატივისცემასა და თანამშრომლობას. კლასის
მართვის, დისციპლინის მხრივაც პრობლემები ფაქტობრივად არ წარმოშობილა .მოსწავლეები
ძირითადად იცავდნენ ქცევის წესებს, მათი შეხსენება არ დამჭირვებია, რადგან კლასი მცირერიცხოვანი
იყო .გაკვეთილის მსვლელობისას ვახერხებდი თანაბრად გამენაწილებინა ყურადღება თითოეული
მოსწავლისათვის. გაკვეთილის პროცესში ყველა მოსწავლე აქტიურად იყო ჩართული. ყოველი
აქტივობის შემდეგ ვაძლევდი მოსწავლეებს განმავითარებელ შეფასებას.
რაც შეეხება სსმ მოსწავლეებს ესწრებოდა მარტო ერთი მოსწავლე
მან შეძლო მარტივი სიტყვების გადაწერა და წარმოთქმა.
ნასწავლის პრაქტიკაში
გამოყენებისა და შემოქმედებითი უნარების გაუმჯობესების მიზნით მოსწავლეებს მივეცი დავალება
ტექსტის
საფუძველზე, აგრეთვე დამატებითი ინფორმაციის გამოყენებით
შეედგინათ ინფორმაციული ბუკლეტი თემაზე «Материки и океаны». ხოლო სსმ მოსწავლეებს შეეფერადებინათ კონტურულ რუკაზე კონტინენტები და ოკეანეები
და გადაეწერათ რვეულში მათი
სახელწოდებები. გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს მივეცი განმსაზღვრელი და
განმავითარებელი შეფასება. შეფასების მეთოდები სრულად შეესაბამებოდა სტანდარტს და
სასწავლო მიზანს. მეთოდები მრავალფეროვანი იყო და კარგად იყო მორგებული
აქტივობებს. გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ
ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში.
შემდგომ მოსწავლეებმა გაიხსენეს თუ რომელი ფრაზები
შეარჩიეს გაკვეთილის დასაწყისში და გამოთქვეს თავიანთი მოსაზრებები იმუშავეს თუ
არა შერჩეული ფრაზების შესაბამისად და წარმატების კიბეზე განათავსეს სტიკერები.
გაკვეთილის ხელმეორედ ჩატარების
შემთხვევაში ტექსტს გავყოფდი ორ ნაწილად და ჯგუფებს მივცემდი დავალებას 3-3
კონტინენტის შესახებ ინფორმაციის მოძიებაზე. ამ შემთხვევაში განკუთვნილი დრო
საკმარისი აღმოჩნდებოდა აქტივობის შესრულებისთვის.
ვთვლი, რომ გაკვეთილმა ნაყოფიერად ჩაიარა და მოსწავლეებმა
მიაღწიეს გეგმით განსაზღვრულ მიზანს.
No comments:
Post a Comment