სამოდელო გაკვეთილები


სამოდელო გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის თემა

Материки и океаны

საგანი/ საგნები

 

 

მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი, გვარი

რუსული ენა, გეოგრაფია

 

ლულა ხვიჩავა

 

სამოდელო გაკვეთილის ტიპი

ინტეგრირებული გაკვეთილი

სწავლების საფეხური/კლასი

საბაზო   

VII კლასი

მოსწავლეთა პროფილი

10 მოსწავლე

აქტუალობა

ლექსიკური მარაგის გამდიდრება და გამოყენება, კითხვისა და მეტყველების  უნარ-ჩვევების განვითარება.მოსწავლეები, ასევე, შეძლებენ რუსულისა და გეოგრაფიის გაკვეთილზე   მიღებული ცოდნის გახსენებას, თავმოყრას, ინტეგრირებას და ტრანსფერს.

სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები

რუსული ენა

 კითხვის უნარ-ჩვევების განვითარება შემეცნებითი ტექსტის  “Материки и океаны” საფუძველზე, კერძოდ  მოსწავლემ  შეძლოს წაკითხული ტექსტის გაგება  და გააზრება.  

      მოსწავლემ შეძლოს ლექსიკურ- გრამატიკული კონსტრუქციების განმტკიცება/ სწორად გამოყენება Модели и конструкции с винительным и творительным падежами   (что? – омывает- что? ,  что?- омывается – чем?     )

    ლექსიკური მარაგის გამდიდრება ტექსტში მოცემული სიტყვების   посередине,  суша.   Пересекает,   пустыня,   многоводная გამოყენებით.

 

გეოგრაფია

მოსწავლემ შეძლოს ინფორმაციის საფუძველზე გეოგრაფიული ობიექტების განლაგება/ასახვა  კონტურულ რუკაზე.

მოსწავლეები შეძლებენ ინფორმაციის მოძიების, ინტერპრეტაციისა და კვლევის უნარ-ჩვევების განვითარებას.

 

 

 

მიმართულება კითხვა

უცხ.ს III 8 მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები, ნასწავლი ენობრივი ფორმები და მათი ფუნქცია შინაარსიან კონტექსტში

უცხ.ს III 9 მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის /ნაწყვეტის ხმამაღალი კითხვა

მიმართულება წერა

უცხ.ს .III 14  წერისას მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები

უცხ..III.29. მოსწავლეს შეუძლია თანაკლასელებთან, მასწავლებლებ­თან, მეწყვილესთან თანამშრომლობა შედეგების გაუმჯობესების მიზნით.

 

·           გეო.VIII.1 მოსწავლეს შეუძლია გეოგრაფიული ინფორმაციის მოსაპოვებლად  რუკის კითხვა და სხვა თვალსაჩინოების ანალიზი

·         განათავსებს ინფორმაციას კონტურულ რუკებზე და სხვა დამხმარე თვალსაჩინოებებზე;

 

 

 

მოსწავლეთა წინარე ცოდნა

რუსული ენა:

მოსწავლეებს შეუძლიათ მცირე ზომის ტექსტების კითხვა, ტექსტში კონკრეტული ინფორმაციის მოძიება, აქვთ გარკვეული ენობრივ-გრამატიკული ცოდნა,

Модели и конструкции с винительным и творительным падежами  (что? – омывает- что? ,   что?- омывается – чем?     )

 

გეოგრაფია -- კონტინენტებისა და ოკეანეების მდებარეობის განსაზღვრა.

 

 

გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

 

აქტივობა 1  საორგანიზაციო  საკითხები:  მოსწავლეთა  დასწრების  აღრიცხვა

გაკვეთილის  თემის, მიზნისა და   შეფასების  კრიტერიუმების გაცნობა--  2 წუთი

მიზანი:

გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.

 

აქტივობა 2

საშინაო დავალების შემოწმება     2 წუთი

 

 აქტივობა 3

განწყობის შექმნა (მთელი კლასი) 2 წთ.

 

Обратите внимание на доску и выберите установку на урок

·         Я буду внимателен

·         Я буду старателен

·         Я буду трудолюбив

·         Я буду доброжелателен

·         Я буду активен

·         Я буду успешен

 

Ребята, для того чтобы перейти к уроку необходимо отгадать на каком материке  сняты фотографии

აქტივობა 4 . წინარე  ცოდნის  გააქტიურება  4  წუთი

 

გამოიცანი!

მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს  Power Point-ის პროგრამაში მომზადებულ დავალებას. მონაცვლეობით გამოდის სლაიდები, სადაც გამოსახულია ფოტოები. მოსწავლეებმა უნდა გამოიცნონ რომელ კონტინეტზეა გადაღებული და უპასუხონ კითხვებს :

1Как называются линии, соединяющие два полюса?

- Меридианы. (Ученик показывает на карте).

2-На какие два полушария делит нулевой меридиан нашу планету?

На западное и восточное. (Ученик показывает на карте).

-3 Как называются линии, пересекающие меридианы?

- - Параллели. (Ученик показывает на карте).

 4 Как называется самая длинная параллель?

Экватор. (Ученик показывает на карте).

- 5 На какие два полушария делит экватор Землю?

-Северное и Южное. (Ученик показывает на карте).

6  Что объединяет все эти слова?

А как вы думаете что мы сегодня будем делать на уроке?

 

მიზანი :  მოტივაციის  ამაღლება

Сегодня мы с вами на уроке будем изучать материки и океаны.

 

აქტივობა  5


ლექსიკური სავარჯიშო.   5 წთ.

ფლიპჩარტზე  გამოტანილია  სავარაუდო ლექსიკური ერთეულები , რომელთა განმარტებაზე მუშაობს მთელი კლასი

посередине ,  суша.   пересекает ,   пустыня.   многоводная,

 

          

აქტივობა  № 6

 

ტექსტის კითხვა ვარიაციებით და თარგმნა

 

 Чтение  текста учащимися – 10 წუთი

მასწავლებელი კლასს ყოფს ორ ჯგუფად ურიგებს მოსწავლეებს ტექსტს .ისინი კითხულობენ ტექსტს და ავსებენ  T დიაგრამას .ერთ მხარეს წერენ   რაც უკვე იცოდნენ, მეორეში კი  რაც  მათთვის იყო ახალი.

თითოეულმა გუნდმა უნდა წარუდგინოს კლასს მიღებული დახარისხებული ინფორმაცია.

 აქტივობა 7     5 წუთი

 

კითხვები ტექსტის გაგება- გააზრებაზე   

 

 

აქტივობა 8

ჯგუფური მუშაობა       6 წუთი

 

 პირველი ჯგუფი

შეავსეთ  ცხრილი/უპასუხეთ  კითხვებს   

მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს   ტექსტს »Материки и океаны» , სთხოვს  წაიკითხონ ტექსტი  და შეავსონ ცხრილი.

( ცხრილი მიეწოდებათ ფლიფჩარტებზე).

 

Материк

(что?)

Находится

( где?)

Омывается

(чем?)

Климат

(какой?)

 მეორე ჯგუფი

   ДА/НЕТ.   4 წთ.  

(მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს ინსტრუქციას, თუ წინადადება შეესაბამება წაკითხული ტექსტის შინაარსს აღნიშნონ ДА, თუ  არ შეესაბამება- НЕТ

 

ДА

НЕТ

1

Евразия – самый большой материк.

2

В Австралии  находится самая большая пустыня мира — Сахара.

3

Южная  Америка- третий материк нашей планеты по площади.

4

Африка -самый дождливый, но тёплый материк.

5

 В Северной Америке находится  самая большая и многоводная  река в мире — Амазонка.

6

В Евразии протекает самая длинная река в мире — Нил.

ჯგუფური ნამუშევრების პრეზენტაცია

 

 

აქტივობა № 9  (ინდივიდუალური)  4  წთ.

კონტურულ რუკაზე მუშაობა.

 მოსწავლეები კონტურულ რუკაზე  მიუთითებენ კონტინენტებისა და ოკეანეების დასახელებებს.

 

აქტივობა № 10

საშინაო დავალება .  1 წთ

ტექსტის საფუძველზე,  აგრეთვე  დამატებითი ინფორმაციის გამოყენებით შეადგინონ ინფორმაციული ბუკლეტი  თემაზე

 «Материки и океаны».  მსგავსი  დავალების გამოცდილება უკვე აქვთ.)

 

 

 

აქტივობა № 11

შეფასება ( მასწავლებელი მოსწავლეებს აფასებს წინასწარ მომზადებული შეფასების კრიტერიუმებით)   .2 წთ.

(მოსწავლეებს მიეცემათ განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასება, თავიანთი შესაძლებლობებიდან გამომდინარე საშინაო დავალება.)

აქტივობა 12    Рефлексия   2 წუთი

Ребята, вспомните вы выбирали себе установку на урок . Как вы думаете, на уроке вы также работали что и выбрали  и расположите их на лестнице успеха

«Лесенка успеха» – нижняя ступенька, у «человечка» руки опущены – у меня ничего не получилось; средняя ступенька, у «человечка» руки разведены в стороны – у меня были проблемы; верхняя ступенька, у «человечка» руки подняты вверх – мне всё удалось.

სასწავლო რესურსები

 

 

 

 

  რუსული ენის სახელმძღვანელო  Русский язык ს 3  ავტორები: მაია ჩიმაკაძე, თამარ ჩიმაკიძე, ირინა ჩხეიძე .

ტექსტი «Материки и океаны» ( დანართი№2)  კომპიუტერი, პროექტორი, კონტურული რუკა, ფლიფჩარტები,  მარკერები, ბარათები,  კალამი, წებო, Power Point-ის პროგრამაში ჩემს მიერ მომზადებული ელექტრონული რესურსი „Угадайте, на каких материках сделаны эти фотографии.“

 

 

შეფასების საგანი და პროცედურები

ჯგუფის მიერ შესრულებული სამუშაოს  პრეზენტაცია , ტექსტის გაგება-გააზრება, მოსწავლეთა ჩართულობა საგაკვეთილო პროცესში

შეფასება და თვითშეფასება

 

განმავითარებელი შეფასება, ( კომენტარის სახით ) და განმსაზღვრელი შეფასება

შეფასების რუბრიკა იხილეთ ქვემოთ

შეფასების რუბრიკა

 

კრიტერიუმები

1-4

5-6

7-8

9-10

 

 

 

 

 

ტექსტში ინფორმაციის დახარისხების უნარი

თითქმის ვერ ახარისხებს ინფორმაციას ტექსტში

ნაწილობრივ

ახარისხებს ინფორმაციას ტექსტში

ძირითადად ახარისხებს ინფორმაციას ტექსტში

აქტიურად  ახარისხებს ინფორმაციას ტექსტში

მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები

მოსწავლეს არ შეუძლია  ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები

მოსწავლეს ნაწილობრივ

შეუძლია

ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები

მოსწავლეს ძირითადად

შეუძლია  

ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები

მოსწავლეს შეუძლია  ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები,

 წერისას მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები

წერისას მოსწავლეს არ შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები

წერისას მოსწავლეს ნაწილობრივ შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები

წერისას მოსწავლეს ძირითადად შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები

წერისას მოსწავლეს თავისუფლად შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები

 

2022  წლის 6 ივნისს ჩავატარე ინტეგრირებული გაკვეთილი მეშვიდე კლასში რუსულ ენასა და გეოგრაფიაში. ჩემი გაკვეთილის თემა იყო  “Материки и океаны „ . გაკვეთილის მიზანი იყო : რუსულ ენაში   კითხვის უნარ-ჩვევის განვითარება შემეცნებითი ტექსტის  «Материки и океаны»    საფუძველზე , წაკითხული ტექსტის გაგება  და გააზრება.  ლექსიკურ- გრამატიკული კონსტრუქციების განმტკიცება/ სწორად გამოყენება (Модели и конструкции с винительным и творительным падежами   (омывает- что? ,   омывается – чем? Находится --где ? ) ლექსიკური მარაგის გამდიდრება, ტექსტში მოცემული სიტყვების   посередине,  суша.   пересекает ,   пустыня ,   многоводная გამოყენებით.

გეოგრაფიაში : ინფორმაციის საფუძველზე გეოგრაფიული ობიექტების განლაგება/ასახვა  კონტურულ  რუკაზე. ინფორმაციის მოძიების, ინტერპრეტაციისა და კვლევის უნარ-ჩვევების განვითარება.

სსსმ მოსწავლეთათვის

მარტივი სიტყვების გადაწერა და წარმოთქმა.

მოცემული გაკვეთილი დავგეგმე ეროვნული სასწავლო გეგმის რუსული ენისა და გეოგრაფიის საგნობრივი სტანდარტის მიხედვით. აგრეთვე მოსწავლეთა საჭიროებების, შესაძლებლობებისა და ინტერესების გათვალისწინებით. გაკვეთილის დაგეგმვისას აქტიურად ვთანამშრომლობდი გეოგრაფიის მასწავლებელთან.

გაკვეთილის დასაწყისში მოსწავლეებს გავაცანი გაკვეთილის თემა, მიზანი და შეფასების რუბრიკები, თუ რის მიხედვით შეფასებოდნენ. შევამოწმე საშინაო დავალება.

   განწყობის შექმნის მიზნით დაფაზე გამოკრული მქონდა ფრაზები: მე ვიქნები ყურადღებიანი, მე ვიქნები კეთილმოსურნე, მე ვიქნები შრომისმოყვარე, მე ვიქნები აქტიური , მე ვიქნები წარმატებული, მე შევეცდები. მოსწავლეებმა აქედან შეარჩიეს თითო ფრაზა გაკვეთილისთვის. გამოწვევა/პროვოცირება მოვახდინე Power Point-ის პროგრამაში ჩემს მიერ მომზადებული რესურსით „ Угадайте на каких материках сделаны эти фотографии“ და აქვე დავუსვი რამდენიმე კითხვა , წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით, რომლის დახმარებითაც გავიგე რა იცოდნენ მოსწავლეებმა კონტინენტებისა და ოკეანეების შესახებ. ტექსტზე მუშაობის დაწყებამდე ლექსიკური მარაგის გამდიდრების მიზნით  ვიმუშავეთ ახალ ლექსიკურ ერთეულებზე.

 შემდეგ წავიკითხეთ ტექსტი ვარიაციებით და თარგმნით. დავუსვი კითხვები ტექსტის გაგება-გააზრებაზე. მოსწავლეები თამამად გამოთქვამდნენ საკუთარ მოსაზრებებს.

   .ჯგუფური მუშაობისთვის დაგეგმილი აქტივობები მქონდა ფლივჩატზე წინასწარ გამზადებული. ფერადი სტიკერების საშუალებით მოვახერხე მოსწავლეთა დაყოფა დიფერენცირებულ ჯგუფებად და მივეცი შესაბამისი დავალებები. ინსტრუქცია მივაწოდე მკაფიოდ.  ჯგუფური მუშაობის დროს გამოვიყენე  აქტივობები, რომელიც მოსწავლეებს ტექსტის „ Материки и океаны „ გაგება//გააზრებაში და ტექსტიდან კონკრეტული ინფორმაციის ამოკრეფაში დაეხმარა: 1.შეავსე ცხრილი/უპასუხე კითხვებს; 2. Да/ нет

შესასრულებელი დავალებები მათთვის გასაგები აღმოჩნდა . ჩემი დაკვირვებით ჯგუფური მუშაობისას ყველა მოსწავლე აქტიურად იყო ჩართული, მუშაობდნენ შეთანხმებულად, ჩანდა თანამშრომლობითი მუშაობა, წარმოადგინეს ჯგუფური პრეზენტაციები. ტექსტზე მუშაობის დასრულების შემდეგ მოსწავლეებმა კონტურულ რუკაზე მიუთითეს კონტინენტებისა და ოკეანეების დასახელებები, რაც განსაკუთრებით სახალისო გამოდგა მოსწავლეებისათვის.

   გაკვეთილის გეგმის /განსაზღვრული აქტივობების მოდიფიცირება გაკვეთილის მსვლელობისას ნაწილობრივ მოხდა .მოსწავლეებმა კარგად გაართვეს თავი აქტივობებს, ,მაგრამ ჯგუფური მუშაობისთვის განკუთვნილი დრო არ აღმოჩნდა საკმარისი , ამიტომ მომიწია სამუშაო დროის დამატება, მაგრამ სხვა აქტივობების ადრე დასრულების ხარჯზე გაკვეთილისთვის განკუთვნილ 45 წუთში მოვასწარი დაგეგმილი ყველა აქტივობის გამოყენება.

 ჩემთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი იყო საგანთა შორის ურთიერთკავშირი, თუ როგორ შეიძლება რუსული ენის გაკვეთილზე გეოგრაფიული მასალის  გამოყენება.( კონტურული რუკა ).

გაკვეთილის მიმდინარეობისას მოსწავლეებსა და ჩემს შორის კეთილგანწყობილი ურთიერთობა იყო .ის ეფუძნებოდა პატივისცემასა და თანამშრომლობას. კლასის მართვის, დისციპლინის მხრივაც პრობლემები ფაქტობრივად არ წარმოშობილა .მოსწავლეები ძირითადად იცავდნენ ქცევის წესებს, მათი შეხსენება არ დამჭირვებია, რადგან კლასი მცირერიცხოვანი იყო .გაკვეთილის მსვლელობისას ვახერხებდი თანაბრად გამენაწილებინა ყურადღება თითოეული მოსწავლისათვის. გაკვეთილის პროცესში ყველა მოსწავლე აქტიურად იყო ჩართული. ყოველი აქტივობის შემდეგ ვაძლევდი მოსწავლეებს განმავითარებელ  შეფასებას.

რაც შეეხება სსმ მოსწავლეებს ესწრებოდა მარტო ერთი მოსწავლე მან შეძლო მარტივი სიტყვების გადაწერა და წარმოთქმა.

ნასწავლის პრაქტიკაში გამოყენებისა და შემოქმედებითი უნარების გაუმჯობესების მიზნით მოსწავლეებს მივეცი დავალება ტექსტის საფუძველზე,  აგრეთვე  დამატებითი ინფორმაციის გამოყენებით შეედგინათ  ინფორმაციული ბუკლეტი  თემაზე «Материки и океаны».  ხოლო სსმ მოსწავლეებს შეეფერადებინათ  კონტურულ რუკაზე კონტინენტები და ოკეანეები და  გადაეწერათ რვეულში  მათი  სახელწოდებები. გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს მივეცი განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასება. შეფასების მეთოდები სრულად შეესაბამებოდა სტანდარტს და სასწავლო მიზანს. მეთოდები მრავალფეროვანი იყო და კარგად იყო მორგებული აქტივობებს. გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში.

 შემდგომ მოსწავლეებმა გაიხსენეს თუ რომელი ფრაზები შეარჩიეს გაკვეთილის დასაწყისში და გამოთქვეს თავიანთი მოსაზრებები იმუშავეს თუ არა შერჩეული ფრაზების შესაბამისად და წარმატების კიბეზე განათავსეს სტიკერები.

გაკვეთილის ხელმეორედ ჩატარების შემთხვევაში ტექსტს გავყოფდი ორ ნაწილად და ჯგუფებს მივცემდი დავალებას 3-3 კონტინენტის შესახებ ინფორმაციის მოძიებაზე. ამ შემთხვევაში განკუთვნილი დრო საკმარისი აღმოჩნდებოდა აქტივობის შესრულებისთვის.

ვთვლი, რომ გაკვეთილმა ნაყოფიერად ჩაიარა და მოსწავლეებმა მიაღწიეს გეგმით განსაზღვრულ მიზანს.

 

 



            ადაპტირებული გაკვეთილის გეგმა

სსიპ ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩხორიის საჯარო სკოლა

მასწავლებლები: ლ. ხვიჩავა, მ. არახამია

გაკვეთილის თემა

Материки и океаны

საგანი/ საგნები

 

 

მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი, გვარი

რუსული ენა, გეოგრაფია

 

ლულა ხვიჩავა, მაია არახამია

 

სამოდელო გაკვეთილის ტიპი

ინტეგრირებული გაკვეთილი

სწავლების საფეხური/კლასი

საბაზო   

VII კლასი

მოსწავლეთა პროფილი

10 მოსწავლე ,  1 სსსმ მოსწავლე

აქტუალობა

ლექსიკური მარაგის გამდიდრება და გამოყენება, კითხვისა და მეტყველების  უნარ-ჩვევების განვითარება.მოსწავლეები, ასევე შეძლებენ რუსული ენისა  და გეოგრაფიის გაკვეთილზე   მიღებული ცოდნის გახსენებას, თავმოყრას, ინტეგრირებას და ტრანსფერს.

სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები

რუსული ენა

 კითხვის უნარ-ჩვევების განვითარება შემეცნებითი ტექსტის  “Материки и океаны” საფუძველზე, კერძოდ  მოსწავლემ  შეძლოს წაკითხული ტექსტის გაგება  და გააზრება.  

      მოსწავლემ შეძლოს ლექსიკურ- გრამატიკული კონსტრუქციების განმტკიცება/ სწორად გამოყენება . Модели и конструкции с винительным и творительным падежами   (что? – омывает- что? ,  что?- омывается – чем?     )

    ლექსიკური მარაგის გამდიდრება ტექსტში მოცემული სიტყვების   посередине,  суша.   Пересекает,   пустыня,   многоводная გამოყენებით.

 

გეოგრაფია

მოსწავლემ შეძლოს ინფორმაციის საფუძველზე გეოგრაფიული ობიექტების განლაგება/ასახვა  კონტურულ რუკაზე.

მოსწავლეები შეძლებენ ინფორმაციის მოძიების, ინტერპრეტაციისა და კვლევის უნარ-ჩვევების განვითარებას.

სსსმ მოსწავლისათვის

შეძლოს მარტივი სიტყვების გადაწერა და წარმოთქმა

 

მოსალოდნელი შედეგები

მიმართულება კითხვა

უცხ.ს III 8 მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლები, ნასწავლი ენობრივი ფორმები და მათი ფუნქცია შინაარსიან კონტექსტში

უცხ.ს III 9 მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის /ნაწყვეტის ხმამაღალი კითხვა

მიმართულება წერა

უცხ.ს .III 14  წერისას მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა , ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზისო ენობრივი უნარ-ჩვევები

მიმართულება ლაპარაკი

უცხ..III.16. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა.

უცხ.ს III 19 მოსწავლე ფლობს და იყენებს საბაზისო ენობრივ უნარ-ჩვევებს.

მიმართულება  სწავლის სწავლა

უცხ..III.27. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა ხერხს ლექსიკური მარაგის განსამტკიცებლად და გასამდიდრებლად.

უცხ..III.29. მოსწავლეს შეუძლია თანაკლასელებთან, მასწავლებლებ­თან, მეწყვილესთან თანამშრომლობა შედეგების გაუმჯობესების მიზნით.

 

·           გეო.VIII.1 მოსწავლეს შეუძლია გეოგრაფიული ინფორმაციის მოსაპოვებლად  რუკის კითხვა და სხვა თვალსაჩინოების ანალიზი

·         განათავსებს ინფორმაციას კონტურულ რუკებზე და სხვა დამხმარე თვალსაჩინოებებზე;

 

 

შედეგი  სსმ მოსწავლეთათვის

უცხ..I.1.

მოსწავლეს შეუძლია სიტყვების, მარტივი ფრაზების, გამოთქმების მოსმენა და გამეორება.

სიტყვების ნაკადში გამოარჩევს ცალკეულ სიტყვებს

 

უცხ..I.2. მოსწავლეს შეუძლია მარტივი მითითებებისა და სავარჯიშოს ინსტრუქციების მოსმენა და გაგება.

 

სათანადოდ რეაგირებს მასწავლებლის მითითებებზე;

 • ასრულებს მარტივ  სავარჯიშოებს.

 

მოსწავლეთა წინარე ცოდნა

რუსული ენა:

მოსწავლეებს შეუძლიათ მცირე ზომის ტექსტების კითხვა, ტექსტში კონკრეტული ინფორმაციის მოძიება, აქვთ გარკვეული ენობრივ-გრამატიკული ცოდნა,

შეუძლიათ თემასთან დაკავშირებული მასალის ირგვლივ საკუთარი აზრის გამოთქმა და დასაბუთება.

 

გეოგრაფია -- კონტინენტებისა და ოკეანეების მდებარეობის განსაზღვრა.

 

სსმ მოსწავლისთვის.

რუსული ენა : შეუძლია ზოგიერთი   ასოს ამოცნობა,  მარტივი სიტყვებისა და  წინადადებების გადაწერა.

გეოგრაფია: შეუძლია კონტინენტებისა ( ევროპა და აზია ) და ზოგიერთი ოკეანის მდებარეობის განსაზღვრა.

გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

 

აქტივობა 1  საორგანიზაციო  საკითხები:  მოსწავლეთა  დასწრების  აღრიცხვა

გაკვეთილის  თემის, მიზნისა და   შეფასების  კრიტერიუმების გაცნობა--  2 წუთი

მიზანი:

გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა .მოსწავლეებმა იციან თუ რის მიხედვით შეფასდებიან.

 

აქტივობა 2

საშინაო დავალების შემოწმება     2 წუთი

მიზანი: წინარე ცოდნის განმტკიცება.

სსმ მოსწავლისთვის.

ჩამოწეროს მისთვის ნაცნობი კონტინენტებისა და ოკეანეების სახელწოდებები და წაიკითხოს.

 

 აქტივობა 3

განწყობის შექმნა (მთელი კლასი) 2 წთ.

 

Обратите внимание на доску и выберите установку на урок

·         Я буду внимателен

·         Я буду старателен

·         Я буду трудолюбив

·         Я буду доброжелателен

·         Я буду активен

·         Я буду успешен

 

Ребята, для того чтобы перейти к уроку необходимо отгадать на каком материке  сняты фотографии

მიზანი: განწყობის შექმნა

სსსმ მოსწავლეს მიეცემა ბარათი სხვადასხვა ღიმილაკებით, რომელშიც მონიშნავს თავის განწყობას.

აქტივობა 4 . წინარე  ცოდნის  გააქტიურება  4 წუთი

 

გამოიცანი!

მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს  Power Point-ის პროგრამაში მომზადებულ დავალებას. მონაცვლეობით გამოდის სლაიდები, სადაც გამოსახულია ფოტოები. მოსწავლეებმა უნდა გამოიცნონ რომელ კონტინეტზეა გადაღებული და უპასუხონ კითხვებს :

1Как называются линии, соединяющие два полюса?

- Меридианы.

2-На какие два полушария делит нулевой меридиан нашу планету?

На западное и восточное.

 

3. Сколько на земле материков ? Назови их

 

А как вы думаете что мы сегодня будем делать на уроке?

 

მიზანი :  მოტივაციის  ამაღლება.   მოსწავლეები დაინტერესდებიან იმ თემით, რომელზეც უნდა ვისაუბროთ გაკვეთილზე.

Сегодня мы с вами на уроке будем изучать материки и океаны.

სსსმ მოსწავლე განასხვავებს წყალსა და ხმელეთს ერთმანეთისგან

აქტივობა  5


ლექსიკური სავარჯიშო.   3 წთ.

ფლიპჩარტზე  გამოტანილია  სავარაუდო ლექსიკური ერთეულები , რომელთა განმარტებაზე მუშაობს მთელი კლასი

посередине ,  суша.   пересекает ,   пустыня.   многоводная,

 

მიზანი: უცხო სიტყვების მნიშვნელობის გაგება მშობლიურ ენაზე, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება.

სსსმ  მოსწავლეს  შეუძლია  ფლიპჩარტზე გამოტანილი სავარაუდო ზოგიერთი ლექსიკური ერთეულის  посередине ,  суша.   пересекает ,   пустыня.   многоводная,

გამეორება.            

აქტივობა  № 6

 

ტექსტის კითხვა ვარიაციებით და თარგმნა

 

 Чтение учителем текста “ Материки и океаны”  параллельно перевод

 

Чтение  текста учащимися – 10 წუთი

 

სსმ მოსწავლისათვის : კითხულობს მოკლე წინადადებებს.

 

მიზანი :,კითხვისა და მეტყველების უნარ-ჩვევების განვითარება.

სსმ მოსწავლისათვის : :,კითხვისა და მეტყველების უნარ-ჩვევების განვითარება.

 

აქტივობა 7     7  წუთი

 

კითხვები ტექსტის გაგება- გააზრებაზე  

 

1 Сколько на земле материков ? Назови их

2 Сколько на земле океанов ? Назови их

3 В каком полушарии расположены Северная и Южная Америка?

4 В каком полушарии находится Австралия ?

5 Какой материк самый теплый а какой самый холодный ?

6 Чем похожи климатические условия Северной Америки и Евразии?

7 Какими океанами омывается Антарктида ?

8 Какие океаны омывают пять материков ?

 

 

მიზანი: ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლების ამოცნობა, ტექსტის გაგება-გააზრება, საკუთარი აზრის გამოთქმა.

სსსმ მოსწავლემ შეძლოს დასახელებული კონტინენტების სახელწოდებების გამეორება

აქტივობა 8

ჯგუფური მუშაობა       6 წუთი

მიზანი: თანამშრომლობითი უნარ-ჩვევების გამომუშავება.

(მოსწავლეებს მიეცემათ თავიანთი შესაძლებლობებიდან გამომდინარე დავალებები ჯგუფებში .)

 

სსმ მოსწავლე ჩაერთვება ჯგუფში და შეეცდება მეგობრების მიერ წარმოთქმული სიტყვების გამეორებას.

 

 პირველი ჯგუფი

შეავსეთ  ცხრილი/უპასუხეთ  კითხვებს   

მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს   ტექსტს »Материки и океаны» , სთხოვს  წაიკითხონ ტექსტი  და შეავსონ ცხრილი.

( ცხრილი მიეწოდებათ ფლიფჩარტებზე).

 

Материк

(что?)

Находится

( где?)

Омывается

(чем?)

Климат

(какой?)

 მეორე ჯგუფი

   ДА/НЕТ.   4 წთ.  

(მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს ინსტრუქციას, თუ წინადადება შეესაბამება წაკითხული ტექსტის შინაარსს აღნიშნონ ДА, თუ  არ შეესაბამება- НЕТ

 

ДА

НЕТ

1

Евразия – самый большой материк.

2

В Австралии  находится самая большая пустыня мира — Сахара.

3

Южная  Америка- третий материк нашей планеты по площади.

4

Африка -самый дождливый, но тёплый материк.

5

 В Северной Америке находится  самая большая и многоводная  река в мире — Амазонка.

6

В Евразии протекает самая длинная река в мире — Нил.

ჯგუფური ნამუშევრების პრეზენტაცია

 

 

აქტივობა № 9  (ინდივიდუალური)  4  წთ.

კონტურულ რუკაზე მუშაობა.

 მოსწავლეები კონტურულ რუკაზე  მიუთითებენ კონტინენტებისა და ოკეანეების დასახელებებს.

მიზანი: გეოგრაფიული კონტინენტების კონტურულ რუკაზე განთავსება

სსსმ  მოსწავლე შემოხაზავს რუკაზე ოკეანეებს.

 

აქტივობა № 10

საშინაო დავალება .  1 წთ

ტექსტის საფუძველზე,  აგრეთვე  დამატებითი ინფორმაციის გამოყენებით შეადგინონ ინფორმაციული ბუკლეტი  თემაზე

 «Материки и океаны».  მსგავსი  დავალების გამოცდილება უკვე აქვთ.)

 

 

დავალება სსმ  მოსწავლეებისთვის

 

  შეაფერადონ კონტურულ რუკაზე კონტინენტები და ოკეანეები და  გადაწერონ რვეულში  მათი  სახელწოდებები

 

მიზანი:

ნასწავლის პრაქტიკაში გამოყენებისა და შემოქმედებითი უნარების გაუმჯობესება.

 

 

აქტივობა № 11

შეფასება ( მასწავლებელი მოსწავლეებს აფასებს წინასწარ მომზადებული შეფასების კრიტერიუმებით)   .2 წთ.

(მოსწავლეებს მიეცემათ განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასება, თავიანთი შესაძლებლობებიდან გამომდინარე საშინაო დავალება.)

აქტივობა 12    Рефлексия   2 წუთი

Ребята, вспомните вы выбирали себе установку на урок . Как вы думаете, на уроке вы также работали что и выбрали  и расположите их на лестнице успеха

«Лесенка успеха» – нижняя ступенька, у «человечка» руки опущены – у меня ничего не получилось; средняя ступенька, у «человечка» руки разведены в стороны – у меня были проблемы; верхняя ступенька, у «человечка» руки подняты вверх – мне всё удалось.

მიზანი : იმის გაგება, თუ როგორ აითვისეს მოსწავლეებმა მასალა

სსსმ მოსწავლე  არჩეული ღიმილაკის მიხედვით განსაზღვრავს შესაბამის საფეხურს.

სასწავლო რესურსები

 

 

 

 

  რუსული ენის სახელმძღვანელო  Русский язык ს 3  ავტორები: მაია ჩიმაკაძე, თამარ ჩიმაკიძე, ირინა ჩხეიძე .

ტექსტი «Материки и океаны» ( დანართი№2)  კომპიუტერი, პროექტორი, კონტურული რუკა, ფლიფჩარტები,  მარკერები, ბარათები,  კალამი, წებო, Power Point-ის პროგრამაში ჩემს მიერ მომზადებული ელექტრონული რესურსი „Угадайте, на каких материках сделаны эти фотографии.“ მისამართი

 

 

შეფასების საგანი და პროცედურები

ჯგუფის მიერ შესრულებული სამუშაოს  პრეზენტაცია , ტექსტის გაგება-გააზრება, მოსწავლეთა ჩართულობა საგაკვეთილო პროცესში

შეფასება და თვითშეფასება

 

განმავითარებელი შეფასება, ( კომენტარის სახით ) და განმსაზღვრელი შეფასება

შეფასების რუბრიკა იხილეთ ქვემოთ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

შეფასების რუბრიკა

 

 

კრიტერიუმები

1

5-6

7-8

9-10

 

 

 

 

 

ოსწავლეთა ჩართულობა საგაკვეთილო პროცესში

თითქმის არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

ნაწილობრივ არის ჩართული

საგაკვეთილო პროცესში

ძირითადად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

აქტიურად არის ჩართული

საგაკვეთილო პროცესში

ჯგუფის მიერ შესრულებული სამუშაოს პრეზენტაცია

ჯგუფის წევრები არ აქტიურობდნენ. ჯგუფის წევრებს შორის არ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო. ლოგიკური კავშირი იყო დარღვეული.

ჯგუფის წევრები ნაწილობრივ აქტიურობდნენ .ჯგუფის წევრებს  შორის ნაწილობრივ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო. ლოგიკური კავშირი იყო ნაწილობრივ თანმიმდევრული.

ჯგუფის წევრები ძირითადად  აქტიურობდნენ .ჯგუფის წევრებს  შორის ძირითადად  შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო. ლოგიკური კავშირი იყო ძირითადად  თანმიმდევრული.

ჯგუფის წევრები აქტიურობდნენ. ჯგუფის წევრებს  შორის შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო. ლოგიკური კავშირი იყო  თანმიმდევრული.

ტექსტის გაგება-გააზრება

ვერ მსჯელობს , ვერ აზროვნებს, ვერ პასუხობს დასმულ კითხვებს.

ნაწილობრივ მსჯელობს , აზროვნებს, პასუხობს დასმულ კითხვებს

ძირითადად ,

მსჯელობს , აზროვნებს, პასუხობს დასმულ კითხვებს

მსჯელობს , აზროვნებს, პასუხობს დასმულ კითხვებს

 

 

 

 

 

 

 

                                  სსსმ მოსწავლის შეფასების რუბრიკა

 

შეფასების ინდიკატორები

1

2

3

1

ჯგუფის მიერ შესრულებული სამუშაოს პრეზენტაცია

ვერ ერთვება ჯგუფურ მუშაობაში, უშვებს უხეშ შეცდომებს ასოს ამოცნობაში და მარტივი სიტყვებისა და  წინადადებების გადაწერაში.

ერთვება ნაწილობრივ, უჭირს ასოს ამოცნობა,  მარტივი სიტყვებისა და  წინადადებების გადაწერა.

ჩართულია ჯგუფურ მუშაობაში, ამოიცნობს ასოს , შეუძლია მარტივი სიტყვებისა და  წინადადებების გადაწერა.

3

ჩართულობა

პასიურია, არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

ჩართულია ნაწილობრივ , ნაკლებად აქტიურია, უჭირს კონცენტრირება

ყოველთვის ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში, მობილიზებული და ყურადღებიანია

 

 




























1
გაკვეთილის თემა
О Генри   “Вождь краснокожих”—итоговый  урок
2
სწავლების საფეხური და კლასი
საშუალო საფეხური  , XI  კლასი
3
ინტეგრირებული საგნები, მასწავლებლის სახელი, გვარი
ხელოვნება                   ი.სოსელია
4
მოსწავლეთა რაოდენობა
6
5
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
არა გვყავს
6
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები ( საგნების მიხედვით )
მოსმენა
უცხ.ს.VI.1. მოსწავლეები შეძლებენ   აუდიოჩანაწერებისა და ზეპირი გამოსვლების
 ნაცნობ ან მათთვის საინტერესო თემატიკის  მოსმენას და გაგებას.
(რეპორტაჟი, ინტერვიუ).

უცხ.ს.VI.2. მოსწავლეს მიმართავენ  სხვადასხვა სტრატეგიას მოსასმენი
ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად და მოსმენის უნარის
 გასაუმჯობესებლად.
კითხვა
უცხ.ს.VI.3. მოსწავლეები შეძლებენ წაიკითხო და გაიგო სხვადასხვა სახის
დარგობრივი შემეცნებითი ტექსტი (ისტორიის, კულტურის, არქეოლოგიის,
გეოგრაფიის, ეკოლოგიის და სხვა სფეროდან).
 უცხ.ს.VI.6. მოსწავლეები  შეძლებენ  წაიკითხო და გაიგო სხვადასხვა სახის
თხრობითი ტექტი (მოთხრობა, ნოველა, ლეგენდა, იგავ-არაკი).

უცხ.ს.VI.7. მოსწავლეები შეძლებენ  გააანალიზო ტექსტი სტრუქტურული და
ენობრივი მახასიათებლების მიხედვით.

წერა
უცხ.ს.VI.11. მოსწავლეები  შეძლებენ  წერისას შექმნა ტექსტის სტრუქტურა,
დაეუფლებიან  და  გამოიყენებენ  საბაზისო ენობრივ უნარ-ჩვევებს.

უცხ.ს.VI.12. მოსწავლე დაეუფლება  და გამოიყენებს  წერის ეფექტურ სტრატეგიებს
(მოსამზადებელი, ტექსტის შედგენა, ტექსტის გაუმჯობესება) წერის პროცესის
ყველა ეტაპზე.

ლაპარაკი
დიალოგური მეტყველება

უცხ.ს.VI.13. მოსწავლე შეძლებს  მონაწილეობა მიიღოს ინტერაქციაში მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე.

უცხ.ს.VI.14. მოსწავლე შეძლებს  თავი გაართვას ყოფით საკომუნიკაციო სიტუაციას.

მონოლოგური მეტყველება

უცხ.ს.VI.15. მოსწავლე  შეძლებს  საუბარს  მისთვის საინტერესო/სასურველ თემაზე (საყვარელ გადაცემაზე, ფილმზე, გმირზე, მოგზაურობაზე და სხვა).

უცხ.ს.VI.16. მოსწავლე  შეძლებს წარმოადგინოს ზეპირი მოხსენება (პრეზენტაცია) აქტუალური საკითხის, პრობლემის გარშემო.

უცხ.ს.VI.17. მოსწავლე დაეუფლება  და მეტყველებისას გამოიყენებს  საბაზისო ენობრივ უნარ-ჩვევებს.

უცხ.ს.VI.18. მოსწავლე დაეუფლება  სტრატეგიებს სამეტყველო ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად და ზეპირი მეტყველების უნარის გასაუმჯობესებლად.

კულტურათა დიალოგი
უცხ.ს.VI.19. მოსწავლე გამოიჩენს ინტერესს და გამოავლენს ტოლერანტულ
დამოკიდებულებას კულტურათა თავისებურებების მიმართ.

სწავლის სწავლა
უცხ.ს.VI.21. მოსწავლე დაეუფლ სტრატეგიულ უნარ-ჩვევებს წარმატებული სწავლების ხელშესაწყობად და ენების ათვისების გასაადვილებლად.



7
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
მოსმენა
უცხ.ს.VI.1. მოსწავლეს  შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს რადიო და
ტელეგადაცემები, აუდიოჩანაწერები და ზეპირი გამოსვლა ნაცნობ ან მისთვის
 საინტერესო თემატიკაზე (რეპორტაჟი, ინტერვიუ).

უცხ.ს.VI.2. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსასმენი
ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად და მოსმენის უნარის
 გასაუმჯობესებლად.
კითხვა
უცხ.ს.VI.3. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის
დარგობრივი შემეცნებითი ტექსტი (ისტორიის, კულტურის, არქეოლოგიის,
გეოგრაფიის, ეკოლოგიის და სხვა სფეროდან).
 უცხ.ს.VI.6. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის
თხრობითი ტექტი (მოთხრობა, ნოველა, ლეგენდა, იგავ-არაკი).

უცხ.ს.VI.7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ტექსტი სტრუქტურული და
ენობრივი მახასიათებლების მიხედვით.

წერა
უცხ.ს.VI.11. მოსწავლეს შეუძლია წერისას შექმნას ტექსტის სტრუქტურა,
ფლობს და იყენებს საბაზისო ენობრივ უნარ-ჩვევებს.

უცხ.ს.VI.12. მოსწავლე ფლობს და იყენებს წერის ეფექტურ სტრატეგიებს
(მოსამზადებელი, ტექსტის შედგენა, ტექსტის გაუმჯობესება) წერის პროცესის
ყველა ეტაპზე.

ლაპარაკი
დიალოგური მეტყველება

უცხ.ს.VI.13. მოსწავლეს შეუძლია მონაწილეობა მიიღოს ინტერაქციაში მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე.

უცხ.ს.VI.14. მოსწავლეს შეუძლია თავი გაართვას ყოფით საკომუნიკაციო სიტუაციას.

მონოლოგური მეტყველება

უცხ.ს.VI.15. მოსწავლეს შეუძლია საუბარი მისთვის საინტერესო/სასურველ თემაზე (საყვარელ გადაცემაზე, ფილმზე, გმირზე, მოგზაურობაზე და სხვა).

უცხ.ს.VI.16. მოსწავლეს შეუძლია წარმოადგინოს ზეპირი მოხსენება (პრეზენტაცია) აქტუალური საკითხის, პრობლემის გარშემო.

უცხ.ს.VI.17. მოსწავლე ფლობს და მეტყველებისას იყენებს საბაზისო ენობრივ უნარ-ჩვევებს.

უცხ.ს.VI.18. მოსწავლე ფლობს სტრატეგიებს სამეტყველო ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად და ზეპირი მეტყველების უნარის გასაუმჯობესებლად.

კულტურათა დიალოგი
უცხ.ს.VI.19. მოსწავლე იჩენს ინტერესს და ავლენს ტოლერანტულ
დამოკიდებულებას კულტურათა თავისებურებების მიმართ.

სწავლის სწავლა
უცხ.ს.VI.21. მოსწავლე ფლობს სტრატეგიულ უნარ-ჩვევებს წარმატებული სწავლების ხელშესაწყობად და ენების ათვისების გასაადვილებლად.



8
თანმიმდევრობა ( აქტივობა და დრო )

Эпиграф к теме урока : “О, смех – великое дело!
Ничего более не боится человек так, как смеха.”     /Н.В.Гоголь/                                 ( Запись на доске)

На доске :
Юмор ( англ.)--- изображение чего-то смешного в комическом виде. В отличие от сатиры юмор не обличает , а вышучивает.
Сатира ( лат. ) ---обличение людских пороков и недостатков в жизни ,отрицательных явлений действительности.

Ознакомление с целью урока и с рубриками оценки

Активность 1 -----Создание мотивации----4 минуты

Ребята, со смешным вы сталкивались в жизни,  смешное вы встречали в сказках, небылицах, в загадках .Почему слово может вызвать смех? Как вы понимаете эпиграф нашего урока?
Человек боится быть осмеянным ,чтобы не вызвать насмешку окружающих .Смех удерживает человека от плохого, а значит , делает лучше.
– Какие произведения вызывают наш смех?      
Смех-большая сила. Хорошая шутка и в удачный момент способна сплотить людей на войне и в мирной жизни.
Прослушивание музыки--
– А каким вам кажется рассказ О.Генри?

     Ребята что  означает слово  Псевдоним?
Вспомните, какие псевдонимы писателей  вы знаете?
    Расскажите немного об авторе  новеллы “Вождь краснокожих”, о происхождении псевдонима о Генри.

Активность --- 2 ----4 минуты-----Презентация ученика   об отдельных фактах биографии и творчества писателя

              Я хочу   обратиться к объяснению самого О. Генри: «Я придумал себе псевдоним для того, чтобы за ним спрятаться. Пусть читатели принимают меня таким, каким я есть в своих рассказах. Пусть они принимают мою душу, лицо при этом видеть не обязательно».

                     Его рассказы пронизаны добротой, юмором, оптимизмом и неизменно хорошим концом, чего нельзя было сказать о тех жизненных историях, которые становились прототипами его рассказов и новелл.        

Активность 3 ---Словарная работа –3 минуты
- Повторите  название нашего произведения.
Подберите пожалуйста синонимы  к слову вождь ?
Ребята мы в течение трех уроков работали над словарем  но может быть вам встретились непонятные слова назовите их


Активность 4 ---анализ  произведения ---12  минут

1.   Назовите главных героев рассказа? 

2.  Где происходят события? Покажите это место на карте.
                   
3.   Почему оказались в штате Алабама два неудачника-грабителя Сэм и Билл?  Каков их замысел?

4.   Кто был среди них первым? Кто считал себя вожаком?

 5.   Чему обрадовались жители городка, когда услышали об исчезновении Джонни?
6. Есть ли в тексте рассказа упоминание об этих его "затеях"?
7. Была ли у "похитителей" возможность одуматься и не совершать преступление?
8 Ребята, давайте на время оставим наших героев и вспомним, как прошла первая ночь после похищения мальчишки.
9.   Какую игру придумал Джонни? Почему после этой игры здоровяк Билл был обеспокоен?
10.   Какие жестокие затеи маленького Дорсета привели к тому, что верзила Билл едва не сошел с ума?
11.         Откуда мог узнать Джонни о жестоких белых завоевателях индейцев? Кто рассказал ему о благородных разведчиках, которые часто спасали "бледнолицых" поселенцев от индейской мести? Где услышал он такие имена, как "охотник Хенк", "Змеиный глаз"?
12.         Почему у нас такая уверенность, что Джонни не читал роман Фенимора Купера "Последний из могикан"?
13.       Как называет Билл мальчика?
 Активность 5  ---- Чтение учащимися понравившихся эпизодов ---8 минут
Активность 6 ------Работа в парах ---6 минут
-
Задание 1-ой паре – Выпишите “веселые изречения” из текста:
Задание 2-ой паре –Подберите синонимы к данным словам:
На закате --------
Окрестил ------- -
Рассчитывали -------
Полагаю -------------
Плюхается -----------
Битый час ------------
Пропал без вести -----
Контрпредложение --------

Активность 7 ---- 4 минуты, кадры из фильма” Вождь краснокожих”.


Активность 8 ---- 5 минут--Составьте синквейн к уроку
Рефлексия
Для проведения рефлексии используем приём технологии развития критического мышления, который называется «Синквейн».

1 строка-1 слово - существительное, ключевое в теме, либо сама тема
2 строка-2 слова – определения, эпитета к существительному в первой строке
3 строка-3 слова, обозначающие действие
4 строка-предложение, отражающее суть темы, явления, указанного в первой строке
5 строка-1 слово, может быть «эмоциональным» синонимом к существительному из первой строки или любой частью речи.
Далее каждая пара представляет свой синквейн.
Летят годы, меняется мир, вместе с ним изменяются и люди, но неизменным остается интерес к истории, культуре, жизни предшественников, создателям великих художественных произведений, среди которых незатухающей звездой светится имя О.Генри – большого писателя и гуманиста, верившего в светлое будущее человечества.
Активность 9 ---- 4 минуты
Домашнее задание: Написать характеристику вождя краснокожих  и составить рекомендации, которые могут использовать воспитатели Джони Дорсет  
                     Самооценка    учащихся 
Число ---------------------------------
Фамилия, имя -------------------------------------------------------

1
На уроке я работал /а
Активно// пассивно
2
Своей работой на уроке я
Доволен /на//недоволен/на
3
Урок для меня показался/
Коротким //длинным
4
За урок я стал/а
Лучше// хуже
5
Мое настроение
Стало лучше// стало хуже
6
Материал урока мне был/а
Понятен/на/ непонятен/ на полезен/на/ бесполезен/на интересен/на/ скучен/на
7
Домашнее задание мне кажется
Легким  //трудным
интересным //неинтересным

Оценка учащихся учителем


9
საკლასო მენეჯმენტი--საგანმანათლებლო რესურსები
·         Портрет О.Генри.
·         Рисунки учащихся по мотивам рассказа.
·         Плакаты с высказываниями о юморе.
·         Справочник лингвистических терминов под редакцией Д.Э. Розенталя
·         Эпиграф к уроку на плакате







1
გაკვეთილის თემა
А. С. Пушкин   “Я вас любил …”
2
სწავლების საფეხური და კლასი
საშუალო საფეხური , X კლასი
3
ინტეგრირებული საგნები,
რუსული , ქართული, ისტი, მუსიკა

მასწავლებლის სახელი, გვარი
ლულა ხვიჩავა
4
მოსწავლეთა რაოდენობა
15
5
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
არა გვყავს.


































6
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები ( საგნების მიხედვით )

მოსწავლე:
                        ამოიცნობს მოვლენათა        თანმიმდევრობას,მთხრობელს, პერსონაჟებს,კონკრეტულ ინფორმაციას ,ამოიცნობს მთავარ და მეორეხარისხოვან პერსონაჟებს;
·           განმარტავს პერსონაჟთა ქცევის მოტივს და აფასებს მათ საქციელს;
·           ნაწარმოებში გამოყოფს სიუჟეტის განვითარების საფეხურებს (დასაწყისი, ამბის მსვლელობა, დასასრული);
·           ამოიცნობს მოვლენათა და პერსონაჟთა ავტორისეულ შეფასებებს ,ამოიცნობს ფრაზებსა და სიტყვებს, რომლებიც ეხმარება მკითხველს, გამიჯნოს ფაქტი ამოიცნობს დროისა და სივრცის აღმნიშვნელ სიტყვებს, კონსტრუქციებს;
·           შეარჩევს ტექსტს/ნაწყვეტს, რომლის წაკითხვაც უნდა აუდიტორიის წინაშე;
·           წაკითხვამდე გაიაზრებს ტექსტის შინაარსს;
·           შინაარსის შესაბამისად ცვლის მეტყველების ტემპს, ხმის ტემბრს და სიმაღლეს;
·           შინაარსის მიხედვით იყენებს მიმიკა-ჟესტიკულაციას;
·           კითხვის პროცესში ცდილობს მხედველობითი კონტაქტის დამყარებას აუდიტორიასთან;
·           მეტყველებს გარკვევით და მკაფიოდ.
         იყენებს გაცნობითი კითხვის ხერხებს: აკვირდება ტექსტის აგებულებას, სათაურს, აბზაცებს, ილუსტრაციებს, წარწერებს, გამოყოფილ სიტყვებს და სხვა; არ ჩერდება უცნობ სიტყვებზე;
·           იყენებს შესწავლითი და  ძიებითი კითხვის ხერხებს: კონკრეტული ინფორმაციის მოძიების მიზნით, სწრაფად გადაიკითხავს ტექსტს, ეძებს საყრდენებს: საკვანძო სიტყვებს, აბზაცების პირველ წინადადებებს, რუბრიკებს, განმარტებებს, სქემებს, ტაბულას და სხვა;
·           დამოუკიდებლად ამოიცნობს უცნობი სიტყვების, გამოთქმების მნიშვნელობას ნაცნობი ელემენტების დახმარებით;
·           საკითხავი ამოცანების გადასაჭრელად იყენებს როგორც მშობლიურ, ისე სხვა ენაზე მიღებულ გამოცდილებას.
მოსწავლე:
·           იძლევა შეფასებებს, გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას კონკრეტული საკითხის მიმართ;
·           ასათაურებს ესეს, წერილს;
·           თანამიმდევრულად, მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს.

·           განსაზღვრავს მიზანს იძლევა ინსტრუქციებს;
·           იძლევა შესაბამის რჩევა-დარიგებებს;
·           შესაბამისად აფორმებს ტექსტს (ფოტო, ნახატი, რუკა, გეგმა და სხვა);
·           მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს.

·           იყენებს ზმნის ფორმებს ახლანდელი, მომავალი და წარსული დროის გამოსახატად;
·           იყენებს მარტივ ენობრივ სტრუქტურებს ლოგიკური კავშირების გამოსახატად;
ნასწავლ ენობრივ კონსტრუქციებს, კლიშეებს, ფორმულებს;

             დასმული საკომუნიკაციო ამოცანის გათვალისწინებით, მეხსიერებაში მოიძიებს საჭირო ინფორმაციას, ანუ გაააქტიურებს საჭირო ცოდნას  საჭიროების შემთხვევაში, რესურსებში მოიძიებს დამატებით ინფორმაციას;
·            მიმართავს გონებრივ იერიშს და ჩამოწერს ყველა იდეას, რომელიც საწერ თემატიკასთან დაკავშირებით მოუვა აზრად;
წერს ტექსტს გეგმაზე დაფუძნებით;
·           ტექსტის წერის პროცესში მუდმივად აკვირდება ნაწერს;
           
·           მოუმზადებლად ახერხებს ინფორმაციის გაცვლას მისთვის კარგად ნაცნობ თემატიკაზე;
·           აკეთებს სხვადასხვა ტიპის არჩევანს და განმარტავს მას (მაგ., რომელ პერსონაჟი მოსწონს უფრო მეტად და რატომ, რომელ თვალსაზრისს ემხრობა და რატომ და სხვა);
·           გამოხატავს საკუთარ ემოციებს, განწყობილებას;
·            ახერხებს მოვლენების, ფაქტების, ქცევების საკუთარი პოზიციიდან შეფასებას;

     გამოსცემს წაკითხული/მოსმენილი ტექსტის შინაარსს;  
·            საუბრისას იცავს აზრობრივ თანამიმდევრობას;
·            მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს.
·           საკომუნიკაციო სიტუაციის შესაბამისად იყენებს ნასწავლ ენობრივ კონსტრუქციებს, კლიშეებს, გამოთქმებს, ფორმულებს, ფამილარულ და თავაზიან ფორმებს;
·           თხრობისას მართებულად იყენებს ზმნის ნასწავლ ფორმებს წარსული, ახლანდელი და მომავალი დროის გამოსახატად;
·            ამბის გადმოცემისას სწორად იყენებს მოვლენათა თანმიმდევრობის გამომხატველ სიტყვებს (ჯერ, შემდეგ, ბოლოს);
·            იყენებს სასაუბრო თემის შესაბამის ნასწავლ ლექსიკას;
·            იცავს სინტაქსურ მიმართებებს ნასწავლ ენობრივ კონსტრუქციებში;
·            
·           ერთი აზრობრივი ნაწილიდან მეორეზე გადასასვლელად იყენებს სათანადო სიტყვებსა და ენობრივ ფორმულებს
·           კითხვის დასმის, თხოვნის, ბრძანებისა და გრძნობების გადმოცემისას იცავს სიტყვათა რიგს
·            პიროვნების, საგნის, მოვლენის დახასიათებისას ირჩევს შესაფერის ენობრივ საშუალებებს
·           წინასწარ ამზადებს საჭირო რესურებს, თავს უყრის მოდელებს, გამოთქმებს, კლიშეებს, საკვანძო სიტყვებს;
·           გაუგებრობის შემთხვევაში ითხოვს განმარტებას, ნელა და გარკვევით წარმოთქმას, გამეორებას;
·           სიტყვის დავიწყების/არცოდნის შემთხვევაში იყენებს საკომპენსაციო საშუალებებს (მაგ.: მიმიკა, ჟესტიკულაცია, პერიფრაზირებასამეტყველო ამოცანების გადასაჭრელად იყენებს სხვა ენაზე მიღებულ გამოცდილებას;
·           აანალიზებს იმ ფაქტორებს, რომლებმაც ხელი შეუწყო წარმატებმიღწევაში, ან გამოიწვია წარუმატებლობა ზეპირი გამოსვლის დროს და მასწავლებელთან ერთად სახავს გამოსწორების გეგმას.
·           ამოიცნობს ტექსტში ასახულ სოციკულტურულ გარემოს და ავლებს პარალელს მშობლიურ სოციკულტურულ გარემოსთან
·            ამოიცნობს ილუსტრაციებში/ ტექსტებში ასახულ კულტურის, საყოფაცხოვრებო რეალიებს;
·            ავლებს პარალელს უცხოურ და მშობლიურ კულტურებს შორის, პოულობს მსგავსებებს, განსხვავებებს;
·           განსაზღვრავს იმ ცოდნასა და უნარებს, რომლებსაც ფლობს და გამოიყენებს დავალების შესასრულებლად;
·           განსაზღვრავს, თუ რა ცოდნა და უნარები უნდა შეიძინოს ახალი დავალების განსახორციელებლად;
·           განსაზღვრავს საჭირო სტრატეგიებს დავალების თითოეული ეტაპისათვის.

·           სამუშაოს დაწყებამდე ახდენს ცოდნის მობილიზებას;
·           მონაწილეობს აზრთა გაცვლაში იმის შესახებ, თუ როგორ მიდგომებს გამოიყენებ ამა თუ იმ ეტაპზე კონკრეტული ამოცანის გადასაჭრელად;
·           სამუშაო პროცესში წარმოქმნილი პრობლემების წამოჭრისას ცვლილებები შეაქვს სტრატეგიებში;
·           საჭიროების შემთხვევაში ითხოვს დახმარებას, კონსულტაციას;
·           სამუშაოს დასრულების შემდეგ წარმოადგენს გამოყენებულ სტრატეგიებს, ადარებს სხვების მიერ გამოყენებულ სტრატეგიებს;
·           მონაწილეობს გამოყენებული სტრატეგიების ეფექტურობის შეფასებაში;
·           ადარებს სხვადასხვა, მათ შორის მშობლიური ენის შესწავლისას მიღებულ გამოცდილებას ერთმანეთთან, განსაზღვრავს, თუ რამდენად გამოადგება ესა თუ ის სტრატეგია სხვა ენის ან სხვა საგნის სწავლის პროცესში;
·           აანალიზებს შეცდომებს, ხარვეზების მიზეზებს;
·           მონაწილეობს თვითშეფასებასა და თანაშეფასებაში შედეგებზე დაკვირვების შედეგად აღნიშნავს, სად აქვს წინსვლა;
·           აანალიზებს წარმატებისა თუ წარუმატებლობის მიზეზებს მათი შემდგომში გათვალისწინების მიზნით;
·           ასახელებს წარუმატებლობის ფაქტორებს, მიზეზებს ადგენს, თუ რა ზომებს უნდა მიმართოს ხარვეზების აღმოსაფხვრელად;
                                                                   
·           ეფექტურად იყენებს სახელმძღვანელოს რესურსებს (მაგ. ლექსიკონ, სტრუქტურულ ნიმუშებ, გრამატიკულ ცნობარ, ილუსტრაციებ და სხვა);
·           მოიძიებს  ინფორმაციას/სასწავლო მასალას ინფორმაციული საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ისტ) მეშვეობით;
·           იყენებს ისტ-ს ამა თუ იმ მასალის/ტექსტის შესაქმნელად/ დასამუშავებლად;
·           იყენებს ისტ-ს პროექტების განსახორციელბლად.


7
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
უცხ.ს.V.6. მოსწავლეს შეუძლია ადაპტირებული მოთხრობის/ ნოველის წაკითხვა და გაგება.
უცხ.ს.V.8. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურული მახასიათებლების,
ნასწავლი ენობრივი ფორმებისა და მათი ფუნქციის ამოცნობა შინაარსიან კონტექსტში.
 უცხ.ს.V.9. მოსწავლეს შეუძლია ხმამაღლა წაიკითხოს ტექსტი/ნაწყვეტი.
 უცხ.ს.V.10. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას საკითხავი ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად და კითხვის უნარის გასაუმჯობესებლად.

უცხ.ს.V.11. მოსწავლეს შეუძლია დაწეროს ესე/წერილი, რომლშიც გადმოსცემს საკუთარ შაბეჭდილებებს, თვალსაზრისებს (მაგ., მოგზაურობის შთაბეჭდილებები, გამოხმაურება ნანახ სპექტაკლზე/ჩატარებულ ღონისძიებაზე და სხვა).

უცხ.ს.V.12. მოსწავლეს შეუძლია დაწეროს სარეკლამო ხასიათის ინფორმაციული ტექსტი (ტურისტული გზამკვლევი, ინფორმაციული ბუკლეტი).

უცხ.ს.V.13. წერისას მოსწავლეს შეუძლია შექმნას ტექსტის სტრუქტურა, ფლობს და ფუნქციურად იყენებს საბაზისო ენობრივ უნარ-ჩვევებს.

უცხ.ს.V.14. მოსწავლე ფლობს და იყენებს წერის ეფექტურ სტრატეგიებს წერის პროცესის ყველა ეტაპზე (მოსამზადებელი, ტექსტის შედგენა, ტექსტის გაუმჯობესება).უცხ.ს.V.15. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა მისთვის ნაცნობ თემებზე, საკითხებზე.

უცხ.ს.V.16. მოსწავლეს შეუძლია ყოფითი საკომუნიკაციო სიტუაციისთვის თავის გართმევა.

მონოლოგური მეტყველება

უცხ.ს.V.17. მოსწავლეს შეუძლია მისთვის ნაცნობ თემებზე ლაპარაკი.


უცხ.ს.V.19. მოსწავლე ფლობს და იყენებს საბაზისო ენობრივ უნარ-ჩვევებს.

უცხ.ს.V.20. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას სამეტყველო ამოცანების ეფექტურად გადასაჭრელად და ზეპირი მეტყველების უნარის გასაუმჯობესებლად.
უცხ.ს.V.21. მოსწავლე იჩენს ინტერესს და ავლენს ტოლერანტულ დამოკიდებულებას კულტურათა თავისებურებების მიმართ.
უცხ.ს.V.23. მოსწავლეს შეუძლია დამოუკიდებლად განსაზღვროს შესასრულებელი დავალების მოთხოვნები.

უცხ.ს.V.24. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს სტრატეგიული უნარები წარმატებული სწავლის უზრუნველსაყოფად.

უცხ.ს.V.25. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს რესურსები სასწავლო საქმიანობის ხელშესაწყობად.

უცხ.ს.V.26. მოსწავლეს შეუძლია დაამუშაოს ინფორმაცია მისი დამახსოვრებისა და ეფექტურად გამოყენების მიზნით.
         
უცხ.ს.V.27. მოსწავლეს შეუძლია თანამშრომლობა თანაკლასელებთან, მასწავლებელთან, მეწყვილესთან შედეგების გაუმჯობესების მიზნით.


8
თანმიმდევრობა ( აქტივობა და დრო )
                   Эпиграф к уроку:   
«Любви все возрасты покорны, ее порывы благотворны».
 /А.С.Пушкин/
Активность 1  Создание мотивации--- 6  минут
1.Что такое любовь?
Ассоциативная схема
На доске рисунок /сердечко красное / Учащиеся на стикере пишут свое понимание любви и приклеивают на сердечко

2. Говорят, что ради любви человек способен на многое?

3. Что это может быть?     (Ответы записываются на доске)
4.С какого возраста по вашему можно влюбляться?


                       Слово учителя.
Пушкин был человеком, жизнь которого прошла среди женщин . Биографы Пушкина насчитывают более 100 женщин в его жизни.Адресатами любовной лирики Пушкина были : Екатерина Бакунина, Анна Петровна Керн,  Мария Николаевна Раевская,  Елизавета Воронцова ,Наталья Гончарова и др. Первая любовь…  к сестре лицейского товарища – Катеньке Бакуниной пришла к 16-летнему лицеисту в Годы царскосельской юности. «Прелестное лицо её, дивный стан и очаровательное обращение произвели всеобщий восторг во всей лицейской молодежи», - вспоминал один  из лицейских товарищей Пушкина С. Д. Комовский.
В те дни в дневнике А. С. Пушкина появилась запись: «…поутру я мучился ожиданьем, с неописанным волненьем стоя под окошком, смотрел на снежную дорогу — ее не видно было! — наконец я потерял надежду, вдруг нечаянно встречаюсь с нею на лестнице, сладкая минута. «Прелестное лицо её, дивный стан и очаровательное обращение произвели всеобщий восторг во всей лицейской молодежи», - вспоминал один из них, С. Д. Комовский.
В те дни в дневнике А. С. Пушкина появилась запись: «…поутру я мучился ожиданьем, с неописанным волненьем стоя под окошком, смотрел на снежную дорогу — ее не видно было! — наконец я потерял надежду, вдруг нечаянно встречаюсь с нею на лестнице, сладкая минута!»  Предметом сердечного увлечения Пушкина и адресатом его «многих лирических произведений Таврида», «Не пой, красавица, при мне», «На холмах Грузии лежит ночная мгла».
- была  дочь прославленного героя Отечественной войны 1812 года генерала Н. Н. Раевского Мария Николаевна натура яркая и  незаурядная.
В январе 1834 года Пушкин получил письмо. Такие конверты приходили 10 лет тому назад осенью 1824 года из Одессы. Эти письма всегда волновали поэта. Пушкин посмотрел на подпись,она была неразборчива. Но по почерку он узнал, от кого эти строки. Судорожно сжимая письмо в руках, поэт уходил в свою комнату и запирался, чтобы ему никто не мешал беседовать с той, которая оставила большой и глубокий след в его жизни. Потом сжигал ее письма.
Прощай письмо любви! Прощай, она велела
Как долго медлил я! Как долго не хотела
Рука предать огню все радости мои!
Но полно, час настал. Гори, письмо любви.
И вот снова послание от нее, от «далекой подруги». Спустя 10 лет, Пушкин читает строки и перед ним встает ее образ. Образ обаятельной «Принцессы Бельветриль» - так поэт любил называть Елизавету Ксаверьевну Воронцову. На прощание Воронцова подарила Пушкину перстень-печатку. С этим талисманом он не расставался до самой смерти…
Чтение стихотворения «Храни меня, мой талисман».
Храни меня, мой талисман,
Храни меня во дни гоненья,
Во дни раскаянья, волненья:
Ты в день печали был мне дан.



Пушкин не искал вечной любви, вечной для него была только потребность любить.
В стихотворении «Я помню чудное мгновенье» отразились две встречи с А.П.Керн – в1819 и 1825 годах.
Зимой 1828 года на одном из балов у московского танцмейстера П. Иогеля А. С. Пушкин встретил юную очаровательную Наташу Гончарову. «Когда я увидел ее в первый раз, красоту ее едва начинали замечать в свете. Я полюбил ее, голова у меня закружилась, я сделал предложение…» - вспоминал позднее поэт.
Мучительно долго длилось его сватовство, только весной 1830 года Пушкин с волнением мог признаться: «Участь моя решена. Я женюсь…»
18 февраля 1831 года в Москве в церкви Большого Вознесения состоялось венчание Александра Сергеевича и Натальи Николаевны.

Любовь для Пушкина – лирика – предмет высокой поэзии. Стихи Пушкина – вовсе не дневник его любовных побед и поражений. В них мы находим то, чего не в состоянии дать ни одно биографическое «разыскивание», касающееся любовных увлечений Пушкина. В них запечатлена не только психологическая правда любовных переживаний, но и выражены философские представления поэта о Женщине как об источнике красоты, гармонии, неизъяснимых наслаждений. Пушкин любил женщин, но воспел Женщину. “Любовная лирика Пушкина доступна, но и сложна: она может быть и предельно нежной, и младенчески чистой, и рыцарски возвышенной, и плотски страстной, и озорной, и даже фривольной, чтобы не сказать более, но она никогда не может быть пошлой”,– так сказал о любовной лирике А.С.Пушкина поэт ХХ А.Т.Твардовский.
Невозможно за урок проанализировать все стихи А.С.Пушкина, относящиеся к любовной лирике, можно постараться понять, что его лирика – это чудо русской поэзии. Она сочетает в себе высокую гуманность, глубину мысли, совершенство формы. Любовная лирика занимает центральное место в поэтическом наследии Пушкина.



                  Активность 2 ---9  минут

Давайте коснемся одного из названных стихотворений. Мне бы хотелось услышать стихотворение «Я вас любил…»
На русском
На английском
На украинском
На грузинском


 

11.   Активность 3—8 минут
12.   
13.             Анализ стихотворения :
1. Где и в  каком году было написано стихотворение?
14.   
2.Кому было посвящено стихотворение ?
15.  .Расскажите о ней .
        Сообщение ученика:
       АННА АЛЕКСЕЕВНА ОЛЕНИНА
После ссылки в 1827-1828 гг. А. А. Пушкин становится частым гостем дома Алексея Николаевича Оленина – директора Публичной библиотеки и президента Академии художеств. Его салон в Петербурге и пригородном имении Приютино был широко известен в просвещенных кругах. Поэта привлекала сюда не только возможность общения с людьми литературы и искусства, но и желание видеть бойкую и остроумную дочь . Она привлекла внимание молодого поэта своей миловидностью и умом.
Пушкин увлекся юной красавицей.
Часто они стали видеться с весны 1828 года в Петербурге и летом, в усадьбе Олениных, знаменитом имении Приютино.

Анна Алексеевна Оленина  была  небольшого роста, миниатюрна, с золотисто-русыми кудрями и необыкновенно живыми глазами.  Мнение о красоте Аннет основывалось на  изящной, раскованной манере вести себя, быть кокетливой, острой на язык, уметь поддерживать беседу. Она хорошо рисовала, была восприимчива к искусствам, очень музыкальна, пробовала себя в стихах и прозе. Увлечение Пушкина оказалось нешуточным, хоть в нем и было много игры и шутливого флирта. В 1828 году весной он почти ежедневно встречался с ней в Летнем саду, куда ходил гулять вместе с Вяземским и Плетневым. Если вдруг она не приходила, он был очень удручен.
Юной придворной красавице, безусловно, льстили ухаживания поэта. Она вела «Дневник-журнал», где в романтической форме описала знакомство с Пушкиным, назвав его «самым интересным человеком своего времени». Пушкин посватался к Олениной в 1829 году, но родители ее были к нему неблагосклонны. После отказа, он был грустен, Аннет записала: «Прощаясь, Пушкин мне сказал, что он должен уехать в свое имение, если, впрочем, у него хватит духу, - прибавил он с чувством». Александр Сергеевич создает ряд лирических произведений: «Ты и вы», «Ее глаза», «Увы! Язык ее болтливый», «Предчувствие», «Город пышный, город бедный» и другие. На страницах его рукописей в то время появляется то профиль Олениной, то ее инициалы, то ее полное имя – рядом с фамилией Пушкина. При отъезде на Кавказ он записал в ее альбом «Я вас любил». Позже под стихотворением появляется приписка «plusqueparfait» ‹давно прошедшее›, сделанная Пушкиным в 1833.

2.Каков жанр стихотворения ?
  3.Как вы думаете, любила ли автора та, которую он так сильно любил ?

4 .Любит ли все еще поэт женщину,        которой желает “ любимой быть другим “?   Подтвердите строкой из стихотворения .

 5. О какой любви идет речь в этом стихотворении?      

 . -6.  Почему поэт не осуждает свою возлюбленную за то, что она его оставила?

7.Как поэт подчеркивает силу прошедшей любви?

- 8. Есть ли описание возлюбленной поэта?
 

-9 . Рассмотрим  композицию стихотворения.
 10. Что вы можете сказать о его построении
- Какой смысл заключен в словах «Я вас любил…» в 1-ом отрезке?
- Что означают эти слова во 2-ом отрезке?

- И, наконец, что означают эти слова в 3-ем отрезке? (
- За счет чего создается целостность стихотворения?
 11. Какие изменения вы увидели в лирическом герое?
 12.  Какие варианты заглавия данного стихотворения были предложены в вашем учебнике ?
13.Какие варианты предложите вы ?
Данное стихотворение можно сравнить с стихотворением И. А. Бродского “Я вас любил. Любовь еще возможно“…Сонет Бродского как бы повторяет знаменитые строки Пушкина, сравнение с пушкинской любовью  здесь только для того,  чтобы оценить разницу. Герой произведения эгоистичен, его чувство не бескорыстно, не  возвышенно, нежели у Пушкина .А красота женщины для  Пушкина ---“святыня”, любовь для него чувство возвышенное, светлое,идеальное ,несмотря на то ,что любовь лирического героя безнадежна и безответна, тем не менее, он не эгоистичен и  желает своей возлюбленной счастья с другим:”Как дай вам бог любимой быть другим”.
   Выводы:

   Вы, вероятно, почувствовали, что в восьми напоенных любовью строчках стихотворениях «Я вас любил» заключена целая история возвышенного, пламенного, исключительного по своей самоотверженности и благородству любовного чувства. 

Учитель: И в конце хочется сказать, что, несмотря на неразделенную любовь, это чувство настоящее.  Человек волен в своем выборе: Пушкин сравнивает данное чувство с ощущением свободы. Любить по-настоящему – значит желать счастья любимому человеку даже с другим: “Как дай вам бог любимой быть другим”.
Активность 4 ---Звучит в записи романс на стихи А.С.Пушкина “Я вас любил”.----мини –дискуссия ---- 3 минуты  
                                                                 -Какая тема заявлена в прозвучавшем произведении?
                   -Возможна ли жизнь без любви?                                                                                                                                   
    - В чём магическая сила этого чувства? ( Ответы учащихся)         
                                                                                                                                                                                                                                                                                  Учитель. Любовь остаётся олицетворением самой чистой, самой искренней духовной жизни человека. Не любить – противоестественно.  Любовь – сокровенный  свет, пребывающий в сердцах влюблённых, который видят только они. 
Активность 5 --- Работа в группах –минут
Задание 1 –ой группе
Выпишите из стихотворения синонимы к словам:
Исчезла---------------
Честно ---------------
Волнует ------------
Огорчать ------------
Мучиться -----------
Молча ----------------
Подозрительность -----------
Стеснительность -------------
Задание 2-ой группе
Какие художественные приемы использует автор в стихотворении?
Выпишите их :
Активность 6 Презентация –7 минут
Рефлексия – 3  минут
Для проведения рефлексии используем приём технологии развития критического мышления, который называется «Синквейн».
В первой строке запишите одно слово, определяющее тему урока;
во второй – два прилагательных (причастия), характеризующих тему;
в третьей – три глагола, описывающих ваши действия на уроке;
в четвёртой – четыре слова любой части речи, описывающие ваше отношение к тому, что вы делали на уроке;
в пятой – одно слово (любое), определяющее итог вашей работы.
А теперь прочитайте ваши строки.

Домашнее задание. .2 минуты
Делаются выводы по уроку, самооценка, выставляются оценки, дается домашнее задание.
 Даны высказывания А.С.Пушкина,И.С. Тургенева,  Р. Рождественского о любви. Напишите с каким из выражений    вы согласны? Почему?
Какие   еще стихи Пушкин посвятил Анне Алексеевне Олениной, найдите их и одно из них выучите наизусть .

9
საკლასო მენეჯმენტი--საგანმანათლებლო რესურსები
 Портрет А.С.Пушкина и А.А.Олениной. Звукозапись романса “Я вас любил” А. С. Даргомыжского. Проэктор, экран .Компьютер .Стикери, цветные бумаги.















No comments:

Post a Comment